Starobylé město Chania
Starobylé město, které si zachovalo velkou část historických městských hradeb. Přístav s panoramatem Bílých hor /při naší návštěvě opravdu sněhově bílých:-)/, které dosahují výšky 2000 metrů. Romantické procházky ve starobylých uličkách Starého města, benátské i turecké domy, romantické hotýlky, přístav, který dne slouží sportovním a výletním lodím, maják a posezení v kavárničkách lemujících okolí přístavu, to je krásné město Chania.
V nádherných starých uličkách se chvílemi zastaví čas, na lavičce se vyhřívá žena v náručí jí vrní kocour, za oknem cinká nádobí a voní nějaká řecká specialita.
Kostel Agios Nikolas
Při procházce určitě neminete dominantu řecký pravoslavný kostel , který je možná jediným chrámem na světě, kde západní průčelí zdobí na jedné straně křesťanská zvonice a na straně druhé islámský minaret. Původně dominikánský kostel v mešitu vybudovali Osmani. Po návratu křesťanů, byl minaret zachován. Z dalších překrásných staveb v Chanii je dobré zmínit Janičářskou mešitu.
Janičářská mešita
Stavba pochází z roku 1645 a je pojmenováná podle elitního oddílutureckých sultánů.Její minartebyl zbouránkolem roku 1930.Interiér mešity slouží částečně ke komerčním účelům.Najdete zde obchod se suvenýry.
Synagoga ETZ HAYYIM
Židovská synagoga zde vznikla v roce 1669 na místě původního gotického kostela. Dnes je zde památník, muzeum a modlitebna pro příslušníky všech vyznání. V letech 2009-2010 podnikli řečtí, američtí a britští neonacisté na synagogu dva žhářské útoky.
Park
Návštěva nejkrásnějšího parku na Krétě může být odměnou a příjemným zakončením návštěvy města. V parku se nachází tradiční kavárna O kipos, kde vám kávu nabídnou v tradičních měděných konvičkách.
U přístavu můžete obdivovat 9 původních benátských hal (bylo jich 23) z 15. století, kde si Benátčané nechali stavět a přezimovat lodě.Dnes haly víceméně slouží jako provozovny řemeslných produktů.
Pokud vám čas dovolí je možné v Chanii navštívit Archeologické muzeum, které sídlí ve františkánském kostele postaveném v benátské době, dále pak repliku pravé Minojské lodi, Námořní muzeum a Národopisné muzeum.
Přidat komentář