• Menu
  • Menu

VELKÁ ČÍNSKÁ ZEĎ

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Čína » VELKÁ ČÍNSKÁ ZEĎ

 Symbol  Číny  Čhang – Čcheng-UNESCO.

Čínská zeď patří mezi nejobdivuhodnější a nejdelší  stavby světa a je  každodenním magnetem pro turisty.

VELKÁ ČÍNSKÁ ZEĎ

Délka  zdi je téměř  9 tisíc kilometrů .Výpočty a názory se různí a tak její délka může být i jiná. Zeď se vine od východu Číny po její západní pobřeží. Výška dosahuje až 10 metrů a její šíře je 7-8 metrů. Na některých úsecích jsou postaveny  věže.  Na její stavbě se podílelo několik  miliónů lidí a zahynulo tady mnoho dělníků a jsou pod zdí pohřbeniZeď není souvislou stavbou, na několika místech se rozbíhá do několika větví a jsou místa , kde je zeď přerušena úplně. Na stavbu bylo použito více druhů materiálů:  žula, vápenec i pálené  cihly , záleželo na místě , kde byla postavena. Zeď byla postupně budována po tisíce let. Zeď sloužila jako obranný prvek proti nájezdům kočovných kmenů a také sloužila jako dopravní tepna . Dnešní podoba zdi byla vybudována za dynastie Ming (14-17 století). První Velká zeď byla postavena za vlády  císaře Chin Š´- chuanq-ti.

Zeď se táhne ve velmi těžkém a hřebenitém terénu a je na  mnoha místech velmi poničená, jsou úseky, kde je zničená úplně.Turisté většinou spojují její návštěvu s návštěvou Pekingu, od kterého je zeď vzdálená asi 100 km a je i tady pro turisty opravená a přístupná. Místy je trasa velmi náročná , při sestupu po extrémně příkrých schodech dostávají kolena zabrat.

Návštěva zdi , ale stále patří k nezapomenutelným zážitkům!

 

Návštěva  turisticky velmi atraktivní Čínské  zdi je také dost často spojována s prohlídkou dalších výrobních  a obchodních  center. Pokud nechcete absolvovat nákupní martírium, je dobré si nechat dobře poradit s jakou kanceláří , pokud je výlet organizován například z Pekingu, pojedete.

 

 

VELKÁ ČÍNSKÁ ZEĎ
VELKÁ ČÍNSKÁ ZEĎ

 

Velká Čínská zeď byla připsána na seznam UNESCO v roce 1987.

 

evelina anileve

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *