Život za mřížemi i historie
V 18. století bylo jako nejlepší místo zvoleno pahorek západně od Dublinu. Každý obyvatel metropole tak mohl vidět své memento – věznici Kilmainham Gaol, která udržovala klid a pořádek během národních povstání, občanských válek i hladomorů.
Dějiny městské věznice začínají už v roce 1796, kdy byla budova pro vězně oficiálně otevřena. Z nevýznamné městské věznice se ovšem brzy stalo velmi důležité místo pro zadržení a často i popravu lídrů občanských nepokojů. Jak je známo, Irové jsou horké hlavy, což dokládá i počet občanských povstání. Po tom prvním v roce 1798 (hned dva roky po otevření věznice) následovala ještě další čtyři a to v roce 1803, 1848, 1867. Jedno z nejvýznamějších se konalo v roce 1916. Vedoucí představitelé tohoto povstání zde byli vězněni a následně i popraveni. Jedná se například o Henry Joy McCracken, Robert Emmet, Anne Devlin nebo například Charles Stewart Parnell.
Kromě lídrů státních převratů a povstání byly ale ve věznici zadrženy i tisíce obyčejných mužů, žen a dětí, jejichž zločiny se pohybovaly od méně závažných, jako je například krádež potravin, po závažnější trestné činy jako je vražda nebo znásilnění. Mnozí vězni zde také dlouhodobě čekali na transport do Austrálie, kam se v té době deportovali nejhorší zločinci.
Snad nejvýznamějším obdobím byla Anglo-irská válka (1919-1921), po které následovala Irská občanská válka. Ta probíhala mezi lety 1922-23. Její představitelé byli posledními vězni v Kilmainham Gaol. V roce 1924 byla totiž věznice oficiálně uzavřena.
Od svého uzavření až do 60. let 19. století budova věznice chátrala. V 60. letech ovšem vznikla iniciativa vedená veterány a bývalými vězni, kteří se rozhodli bojovat za záchranu věznice. „Kilmainham Gaol vedla klíčovou roli při formování moderního irského státu. A proto bychom neměli zapomenout a nechat chátrat naše národní bohatství,“ tak zněla jejich hlavní myšlenka, na kterou slyšeli i místí. Veteráni byli se svým projektem úspěšní, a už za 6 let, v roce 1966, byla budova zrestaurována a otevřena široké veřejnosti.
Nyní je věznice jedním z míst, kde si uděláte jasno v irské historii a „ochutnáte“ život za mřížemi. Pro návštěvníky je otevřena po celý rok (kromě Vánoc). Každodenní prohlídky začínají po patnácti minutách už v 9:45 a končí v 16:15. Pokud budete mít štěstí, tak jako my, věznicí vás provede průvodce, který ví všechno, co jen trochu souvisí s irskou historií, právem a věznicí. I přesto, že jsou skupiny po 35 lidech vypravovány každou čtvrthodinu, doporučuji si lístek zakoupit předem na (http://kilmainhamgaolmuseum.ie), většinou je totiž vyprodáno.
Lístek vás na internetu vyjde na 7 euro, studenti zaplatí 3, senioři 5 euro; na místě vás lístek vyjde o euro dráž. Pokud si zakoupíte Dublin pass, můžete se do muzea podívat zadarmo, počítejte ale s tím, že nemusí být volné místo.
Kilmainham Gaol se nachází 3,5 km od centra Dublinu. Dostanete se sem autobusem č. 69, 79 nebo 13 a 14. Adresa: Kilmainham Courthouse, Inchicore Rd., Kilmainham, Dublin 8.
Přidat komentář