Dendrologická zahrada Praha
Je 5. května a my vyrážíme na pracovně výletní den do naší oblíbené pražské dendrologické zahrady v Průhonicích. Každoročně sem chodíme v různém ročním období, krásně je tady vždycky. Zahrada v době opaření COVID 19 neměla možnost prodeje vstupenek on-line a tak měla zavřeno. To už je teď naštěstí minulostí.
Lístek on-line máme zakoupený a tak hurá do zahrady. Déšť nedéšť jdeme. Parkoviště před zahradou je téměř plné. Hned u vstupu zajdeme do prodejny rostlin a zase neodoláme a nějaké úlovky koupíme.
Zahrada je otevřena pro veřejnost
s podmínkou prodeje vstupenek online!
Podle usnesení vlády ČR není dočasně možné prodávat vstupenky na místě, využijte prosím proto nákup vstupenek on-line.
Dětské hřiště je po dobu trvání karanténních opatření uzavřené, po tuto dobu nebudeme půjčovat skútry pro osoby se sníženou pohyblivostí.
Děkujeme za pochopení.
Paní pokladní nám odpípne vstupenku na mobilu a jde se. V upraveném parku se pilně pracuje. Zahradníci plejí záhony i sekají už značně vyrostlou trávu. Sára se učí jehličnany na zítřejší zkoušku a já si užívám voňavých a barevných květin, bylin, keřů a stromů. Omamná vůně kvetoucích šeříků, namlouvání žab u rybníka, louky s již odkvétajícími pampeliškami, třešňový sad, kvetoucí rododendrony, chvílemi trochu prší a barevné tulipány i začínající pivoňky jsou ještě krásnější s krůpějemi kapek na okvětních lístkách.
Když nevysvitnou paprsky slunce, je dost chladno. Máme teplé bundy a u rybníka u stolečku s výhledem si dáváme horký čaj z termosky i malou svačinu a kousek bábovky k tomu. Je tu opravdu krásně. Za celou dobu jsme potkali možná deset lidí, maminky s kočárkem. Krásný výlet.
Dendrologická zahrada Průhonice
Dendrologická zahrada je výzkumným a pokusným pracovištěm Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, veřejné výzkumné instituce. Byla založena za účelem soustřeďování a uchovávání sbírek rostlin, jejich dokumentace a studia, s důrazem na využití jednotlivých druhů v sadovnické a krajinářské tvorbě. Svou činností v oblasti taxonomie, ochrany rostlin, vzdělávání a osvěty naplňuje poslání klasické botanické zahrady, které navíc rozšiřuje ještě o výzkumné aktivity v širší sféře tvorby životního prostředí.
Pojmenování „Dendrologická zahrada“ vychází z řeckého základu slov „dendron“ (= dřevina) a „logos“ (= nauka) a bylo odvozeno od názvu bývalého pracoviště Československé dendrologické společnosti, které se nacházelo v části současného areálu. Základ dnešní podoby zahrady vznikl zásluhou mimořádného úsilí řady pracovníků výzkumného ústavu v polovině sedmdesátých let 20. století, kdy zdejší plochy začaly opět sloužit jako experimentální pracoviště sadovnického a krajinářského výzkumu. Uspořádání Dendrologické zahrady a zdejších sbírek reagovalo na tehdejší potřeby studia a uchovávání genofondů okrasných rostlin, pokusnictví a ověřování nových technologií zakládání výsadeb. Největší rozvoj zahrady probíhal v druhé polovině osmdesátých let. V roce 1991 byl areál otevřen veřejnosti, a to i díky pochopení majitelů pozemků, na kterých se část zahrady nachází. Zpřístupnění zahrady vyvolalo potřebu rozšíření nabídky vzdělávacích a osvětových aktivit pro návštěvníky.
Dendrologická zahrada navazuje na odkaz hraběte Arnošta Emanuela Silva Taroucy, zakladatele průhonického parku a prvního prezidenta Dendrologické společnosti pro podporu nauky o dřevinách a zahradního umění v Rakousku-Uhersku, resp. Československé dendrologické společnosti, čímž se hlásí k více než stoleté tradici.
Zahradu mohou využívat i návštěvníci s omezením hybnosti. Většina cest je sjízdná pro vozíčkáře. Ve vstupním areálu je bezbariérové zázemí. S ohledem na vzácné kolekce rostlin, je zahrada uzavřena návštěvníkům se psy.
Otevírací doba zahrady
Duben, září, říjen : út-ne 9-18 hodin, pondělí zavřeno
Květen-Srpen: út-ne 9-19 hodin, pondělí zavřeno
Adresa areálu
Dendrologická zahrada
Za dálnicí 146
Přidat komentář