• Menu
  • Menu

Dendrologická zahrada v Průhonicích

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Dendrologická zahrada v Průhonicích

Dendrologická zahrada Praha

Je  5. května  a my vyrážíme na pracovně výletní  den do  naší oblíbené pražské dendrologické zahrady v Průhonicích.  Každoročně sem chodíme v různém ročním období, krásně je tady vždycky. Zahrada v době opaření  COVID 19 neměla možnost prodeje vstupenek on-line a tak měla zavřeno. To už je teď naštěstí minulostí.

Lístek on-line máme zakoupený a tak hurá do zahrady. Déšť nedéšť  jdeme.  Parkoviště před zahradou je téměř plné. Hned u vstupu zajdeme  do prodejny rostlin a zase neodoláme a nějaké  úlovky koupíme.

Dendrologická zahrada Průhonice

Zahrada je otevřena pro veřejnost
s podmínkou prodeje vstupenek online!

Podle usnesení vlády ČR není dočasně možné prodávat vstupenky na místě, využijte prosím proto nákup vstupenek on-line.

Dětské hřiště je po dobu trvání karanténních opatření uzavřené, po tuto dobu nebudeme půjčovat skútry pro osoby se sníženou pohyblivostí.

Děkujeme za pochopení.

Dendrologická zahrada Průhonice

Paní pokladní  nám odpípne vstupenku na mobilu a jde se. V upraveném parku se pilně pracuje. Zahradníci plejí záhony  i sekají už značně vyrostlou trávu. Sára se učí jehličnany na zítřejší zkoušku a já si užívám voňavých a barevných květin, bylin, keřů  a stromů. Omamná vůně  kvetoucích šeříků, namlouvání žab u rybníka, louky s již odkvétajícími pampeliškami, třešňový sad, kvetoucí rododendrony,  chvílemi trochu prší a barevné tulipány i začínající pivoňky jsou ještě krásnější s krůpějemi kapek na okvětních lístkách.

Dendrologická zahrada Průhonice

Když nevysvitnou paprsky slunce, je dost chladno. Máme teplé bundy a u rybníka u stolečku s výhledem si dáváme horký čaj z termosky  i malou svačinu a kousek bábovky k tomu. Je tu opravdu krásně. Za celou dobu jsme potkali  možná deset lidí, maminky s kočárkem. Krásný výlet.

Dendrologická zahrada Průhonice

Dendrologická zahrada Průhonice

 

Dendrologická zahrada je výzkumným a pokusným pracovištěm Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, veřejné výzkumné instituce. Byla založena za účelem soustřeďování a uchovávání sbírek rostlin, jejich dokumentace a studia, s důrazem na využití jednotlivých druhů v sadovnické a krajinářské tvorbě. Svou činností v oblasti taxonomie, ochrany rostlin, vzdělávání a osvěty naplňuje poslání klasické botanické zahrady, které navíc rozšiřuje ještě o výzkumné aktivity v širší sféře tvorby životního prostředí.

Dendrologická zahrada Průhonice

Pojmenování „Dendrologická zahrada“ vychází z řeckého základu slov „dendron“ (= dřevina) a „logos“ (= nauka) a bylo odvozeno od názvu bývalého pracoviště Československé dendrologické společnosti, které se nacházelo v části současného areálu. Základ dnešní podoby zahrady vznikl zásluhou mimořádného úsilí řady pracovníků výzkumného ústavu v polovině sedmdesátých let 20. století, kdy zdejší plochy začaly opět sloužit jako experimentální pracoviště sadovnického a krajinářského výzkumu. Uspořádání Dendrologické zahrady a zdejších sbírek reagovalo na tehdejší potřeby studia a uchovávání genofondů okrasných rostlin, pokusnictví a ověřování nových technologií zakládání výsadeb. Největší rozvoj zahrady probíhal v druhé polovině osmdesátých let. V roce 1991 byl areál otevřen veřejnosti, a to i díky pochopení majitelů pozemků, na kterých se část zahrady nachází. Zpřístupnění zahrady vyvolalo potřebu rozšíření nabídky vzdělávacích a osvětových aktivit pro návštěvníky.

Dendrologická zahrada Průhonice

Dendrologická zahrada navazuje na odkaz hraběte Arnošta Emanuela Silva Taroucy, zakladatele průhonického parku a prvního prezidenta Dendrologické společnosti pro podporu nauky o dřevinách a zahradního umění v Rakousku-Uhersku, resp. Československé dendrologické společnosti, čímž se hlásí k více než stoleté tradici.

Dendrologická zahrada Průhonice

Zahradu mohou využívat i návštěvníci s omezením hybnosti. Většina cest je sjízdná pro vozíčkáře. Ve vstupním areálu je bezbariérové zázemí. S ohledem na vzácné kolekce rostlin, je zahrada uzavřena návštěvníkům se psy.

Otevírací doba zahrady

Duben, září, říjen :              út-ne 9-18 hodin, pondělí zavřeno

Květen-Srpen:                    út-ne 9-19 hodin, pondělí zavřeno

Adresa areálu

Dendrologická zahrada
Za dálnicí 146

Dendrologická zahrada Průhonice
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *