Na Cibulce
Krásný pražský park se nachází v pražské čtvrti Košíře, nad Plzeňskou ulicí. V parku Cibulka jsem naposledy byla více jak před 7 lety a už tehdy se mi tady moc líbilo. Nejvíce se těším na Čínský pavilon, který byl v roce 2013 v dezolátním stavu (i tak byl krásný).
Pavilon (nazývaný také Čínský mlýn), půvabná osmiboká patrová budova ve tvaru pagody, z let 1822, stojí na kopci nad třešňovým sadem. Je vidět, že se na něm pracuje a to doslova. Jsou zde dělníci, kteří tenhle klenot dávají už druhým rokem dohromady. Nově zrestaurovaná kamenná schodiště, okna, kamenný plot kolem, to bude krása. Je komické jak vedle barokní stavby stojí modrá TOI.
Pokračuji ke zřícenině, která je otevřená, potkávám několik dalších koronavirových nedočkavců. Jdu kolem usedlosti, kterou tvoří obytné klasicistní stavení s hospodářským dvorem, obklopené ze tří stran zahradou s terasami. Celý areál byl v roce 1958 prohlášen za kulturní památku.
V parku je krásně a pohoda. Obrovské stromy a zeleň všude kolem je příjemnou oázou pro maminky s dětmi, důchodce i cyklisty.
Rozhledna Cibulka
Začíná krápat, když jsme na rozhledně odtud je pak příjemný výhled do zeleně i na část Prahy (Kotlářku, Motol a Řepy).
Romantická kamenná rozhledna Cibulka (1818-1824)), je ve výšce 302 m n. m. . Čtyřboká novogotická vyhlídková věž s vyhlídkovým ochozem a cimbuřím. Věž Cibulka byla postavena jako umělá hradní zřícenina a je vysoká zhruba 13 metrů. Na její vyhlídkovou plošinu vede 76 schodů. Jedna s z nejstarších rozhledem v Praze je celoročně volně dostupná.
Pod zříceninou je zahrada, která v normálních časech slouží možná jako kavárna, malé zahradnictví, kde je už ale zavřeno. Moc příjemná paní, která vychází z brány, mi dovoluje nahlédnout i tady chvíli zůstat.
Diana
Pokračuji k Jezírku a soše Dianě, v altánku a kolem jezírka je omladina, a to v dost velkém počtu. Je vidět, že kontakt s vrstevníky a kamarády už chybí všem. Roušky neroušky, myslím, že to moc neřeší.
Lesem
Procházím lesem, kde jsou některé stromy dosahující úctyhodných rozměrů (obvod kmene 300 až 500 cm), a to zejména duby a jasany. Území je však velmi snadno dostupné městskou hromadnou dopravou, lesem prochází žlutá turistická stezka a jsou zde také pěkné cesty pro cyklisty. V lese jsou umístěny altány, dětské hřiště i množství laviček k posezení ve stínu stromů. Na les navazuje přírodní památka Vidoule.
Park a stavby lze rozdělit na několik částí: socha Jana Nepomuckého, Čínský pavilon, zámeček a přilehlé budovy, zřícenina s vyhlídkou, jezírko a potok, socha bohyně lovu Diany, poustevna, gotická hájovna.
Procházku v parku končím u potůčku s právě vykvetlými blatouchy. Odtud ještě pokračuji k vodní ploše Kotlářka.
Přidat komentář