• Menu
  • Menu

Lesopark Cibulka s rozhlednou a Čínským pavilonem

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Lesopark Cibulka s rozhlednou a Čínským pavilonem

Na Cibulce

Krásný pražský park se  nachází v pražské čtvrti Košíře, nad Plzeňskou ulicí. V parku  Cibulka jsem naposledy byla více jak před 7 lety a už tehdy se mi tady moc líbilo. Nejvíce se těším na Čínský pavilon, který byl v roce 2013 v dezolátním stavu (i tak byl krásný).

Cibulka 2013

Pavilon (nazývaný také Čínský mlýn), půvabná osmiboká patrová budova ve tvaru  pagody, z let 1822,   stojí na kopci nad třešňovým sadem. Je vidět, že se na něm pracuje a to doslova. Jsou zde dělníci, kteří tenhle klenot dávají už druhým rokem dohromady. Nově zrestaurovaná kamenná schodiště, okna, kamenný plot kolem, to bude krása. Je komické jak vedle barokní stavby stojí modrá TOI.

Čínský pavilón se opravuje – Cubulka

Pokračuji ke zřícenině, která je otevřená, potkávám několik dalších koronavirových nedočkavců. Jdu kolem usedlosti, kterou  tvoří obytné klasicistní stavení s hospodářským dvorem, obklopené ze tří stran zahradou s terasami. Celý areál byl v roce 1958 prohlášen za kulturní památku.

stavení na Cibulce

V parku je krásně a pohoda. Obrovské stromy a zeleň všude kolem je příjemnou oázou pro maminky s dětmi, důchodce i cyklisty.

Rozhledna Cibulka

Začíná krápat,  když jsme na rozhledně odtud je pak příjemný výhled do zeleně i na část Prahy (Kotlářku, Motol a Řepy).

Romantická kamenná rozhledna Cibulka (1818-1824)),  je ve výšce 302 m n. m. . Čtyřboká novogotická vyhlídková věž s vyhlídkovým ochozem a cimbuřím. Věž Cibulka byla postavena jako umělá hradní zřícenina a  je vysoká zhruba 13 metrů. Na její vyhlídkovou plošinu vede 76 schodů. Jedna s z nejstarších rozhledem v Praze je celoročně volně dostupná.

rozhledna Cibulka

Pod zříceninou je zahrada, která v normálních časech slouží možná jako kavárna, malé zahradnictví, kde je už ale zavřeno.  Moc příjemná paní, která vychází z brány, mi dovoluje nahlédnout i tady chvíli zůstat.

za rozhlednou kavárna a zahradnictví

Diana

Pokračuji k Jezírku a soše Dianě, v altánku a kolem jezírka je omladina, a to v dost velkém počtu. Je vidět, že kontakt s vrstevníky a kamarády už chybí  všem. Roušky neroušky, myslím, že to moc neřeší.

Diana

Lesem

Procházím lesem, kde jsou některé stromy dosahující úctyhodných rozměrů (obvod kmene 300 až 500 cm), a to zejména duby a jasany. Území je však velmi snadno dostupné městskou hromadnou dopravou, lesem prochází žlutá turistická stezka a jsou zde také pěkné cesty pro cyklisty. V lese jsou umístěny altány, dětské hřiště i množství laviček k posezení ve stínu stromů. Na les navazuje přírodní památka Vidoule.

les Cibulka

Park a stavby lze rozdělit na několik částí: socha Jana Nepomuckého, Čínský pavilon, zámeček a přilehlé budovy, zřícenina s vyhlídkou, jezírko a potok, socha bohyně  lovu Diany, poustevna, gotická hájovna.

u potoka

Procházku v parku končím u potůčku s právě vykvetlými blatouchy. Odtud ještě pokračuji k vodní ploše Kotlářka.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *