• Menu
  • Menu

Dobřichovice – Zimní procházka

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Dobřichovice – Zimní procházka

Mosty

Vybrat si na krátkou procházku Dobřichovice nebylo zas tak těžké. Obec a letovisko Dobřichovice leží na obou březích Berounky.  Od Radotína je to jen pár kilometrů a procházka kolem Berounky vždy potěší. Začínáme u zámku, který zde byl postaven v 16. století  na místě gotické tvrze. Zámek dnes slouží jako letní sídlo velmistrů křížovníků s červenou hvězdou, sídlí tu i správa panství.

Zámek Dobřichovice

Před zámkem u pomníku roste 350 let stará, 18 metrů vysoká památná lípa,  s obvodem kmene 455 cm. Na zámku se pravidelně konají sochařská sympozia nazvaná Cesta mramoru, která navazují na tradici těžby ušlechtilého kamene v Barrandienu. Sochy, které vznikají, se osazují při cestě z Dobřichovic  ke Karlíku.

obloukový most Dobřichovice

Kolem zámku teče řeka Berounka přes kterou se klene dominantní ocelový obloukový most, postaven v roce 1996, na původním  místě s využitím starých pilířů. Pod mostem krmí maminky s dětmi kačenky. Od mostu je vidět další dominanta nad Berounkou, lávka prof. Karka Lewita. Jdeme  po části Dobřichovické naučné stezky, potkáváme rodinky s dětmi, cyklisty i pejskaře. Jdeme přes lávku na druhou stranu a tudy po rozbahněné cestičce zpět k mostu. Jak příjemné by bylo si zajít do některé z kavárniček v Dobřichovicích a posedět v teple u skvělé kávy. Některé  kavárny jsou otevřené a můžete si kávu dát u okénka, ale co si budem… .

Lávka prof. Karka Lewita

Lávka prof. Karka Lewita

Konference k nedožitým 100. narozeninám prof. Karla Lewita se uskutečnila v sobotu 23. dubna 2016 v Centru komplexní péče Dobřichovice. Při této příležitosti byla 23. dubna 2016 v Dobřichovicích slavnostně pojmenována (do té doby bezejmenná) lávka pro pěší přes Berounku na lávku profesora Karla Lewita. Původní lávka pro pěší  v Dobřichovicích  byla  zcela zničena během povodní v srpnu 2002. Stavba nové lávky  byla dokončena v roce 2003 díky dotaci z fondu PHARE  z  MMR ČR. Lávka opět spojila Anglickou a Všenorskou ulici. Nová lávka má lepší parametry, kvůli eventuální další velké vodě, ale  je to i lávka, která je na  estetické a technické úrovni hodné začátku 21. století.

Lávka prof. Karka Lewita

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *