• Menu
  • Menu

Austrálie – 1. část

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Katar (Qatar) » Austrálie – 1. část

Na chvíli v Kataru

Dan mě vyzvedl doma autem a odjeli jsme společně na letiště Václava Havla odbavit se na polední let OK760 do Paříže. Na cestu jsme si koupili bagetu a do prázdných plastových lahví si za bezpečnostní kontrolou natočili vodu. V letadle se nepodává žádné občerstvení zdarma a sortiment na palubě ČSA nabízených placených produktů nás neuspokojuje ani výběrem, ani cenami. Navíc nás čekal mnohahodinový tranzit na následující let do destinace Doha v Kataru. Strávíme tam téměř celý den, abychom se večer opět ocitli v letadle, tentokrát na 14 hodin trvajícím letu do Sydney.

Letiště CDG

Let byl úplně plný a za hodinu a dvacet minut jsme přistáli na pařížském letišti CDG. Než jsme se vlakem přemístili na terminál 3, zašli se zeptat na informace, zda se dá někam popojet a něco zajímavého si v okolí letiště prohlédnout. Nic, co by stálo za návštěvu, v blízkém okolí není, snad jen kromě obchodního centra, a tak bylo rozumnější zůstat na letišti. Nekonečné čekání jsme si chtěli zpříjemnit francouzským vínem, ale v žádném z obchodů nebylo k dostání ani víno, ani pivo. Terminál již něco pamatuje a žádný velký komfort v něm nehledejte. Spořádali jsme naše importované bagety a čekali další tři hodiny na začátek odbavení. Personál za přepážkami k dobré pověsti Qatar Airways tento večer moc nepřidal. Navíc se ukázala jako zcela tabu možnost odbavit nám zavazadla pouze do DOH, byť jsme měli v katarském hlavním městě pobýt celý pátek a některé věci v nich uložené by se nám hodily. Cílová destinace je pro vás SYDney, slyšeli jsme jako neprůchodný argument od zaměstnanců. Odbaveni na let QR038 s odletem ve 21:20, prošli jsme přes pasovou kontrolu a vydali se najít určený odletový východ. Vedly sem prosklené futuristické tubusy nasměrované do atria kruhové budovy terminálu. Při jízdě po eskalátorech uvnitř tubusů jen koukáte kolem, cože za unikátní architektonický počin tato stavba vlastně představuje. Omylem jsem zabočila jinam než Dan a najednou mi zmizel a já nevěděla, kde je a kde jsem se to sakra ocitla. Chtěla jsem se vrátit, ale nešlo to. Ptala jsem se zaměstnanců, jak se dostat do jiného patra, ale nemluvili anglicky. Byla jsem docela zoufalá, a tak jsem raději zůstala na místě a čekala, až si mě Dan najde. Naštěstí mu došlo, kde jsem a zanedlouho nastalo naše opětovné setkání.

Qatar Airways

Konečně jsme nastoupili do letadla s logem společnosti Qatar Airways, kterým je Oryx, respektive hlava přímorožce a odstartovali na šest hodin letu vzdálené Hamad International Airport (DOH). Na palubě nového Airbusu A350 se cítíme velice příjemně. Interiér je prostorný a vzdušný, sedadla pohodlná a prostor pro nohy víc než dostačující. Zkoukli jsme film, dali si dobrou večeři, pár hodin se prospali a v šest ráno přistáváme v Kataru. Na letišti už na nás čekal Danův kamarád Lukáš, který v Kataru žije.

Doha Katar

Katar (Quatar)

Katar je emirát vyčnívající z Arabského poloostrova do Perského zálivu. Celé území země se nachází na poloostrově, jež má pozemní hranici s jedinou zemí, a sice Saudskou Arábií, zbytek státu je obklopen mořem. Nedaleko je ostrovní stát Bahrajn. Katar je tradiční arabská monarchie pod vládou emíra. Země získala pořadatelství FIFA Mistrovství světa v kopané v roce 2022 a buduje devět nových klimatizovaných stadionů s chlazenými sedačkami a kdo ví s jakými dalšími vymoženostmi.

pčistáváme letiště DOH

Bezplatná tranzitní víza do Kataru

Necelý měsíc před odletem jsme si na stránkách Qatar Airways zažádali o bezplatná tranzitní víza, která umožňují vstup do emirátu na dobu 5 až 96 hodin. Na zpracování žádosti si katarské úřady rezervují poněkud velkorysou dobu, a proto na výsledek čekáme déle jak týden. Těšíme se, že si prohlédneme hlavní město. Kamarád nás odvezl k sobě domů, kde jsme se obdařili sprchou a dvěma hodinami spánku, abychom se poté vydali autem zpět do města.

Doha Katar

Doha

Jak říkal Lukáš „v Doze nikdo pěšky nechodí“. Slunce se jen chvílemi ukázalo zpoza mraků, ze kterých občas vypadlo pár dešťových kapek. Okolí města je prakticky stále ve fázi výstavby a krajina v jeho okolí působí smutně a nehostinně. Cesty jsou na mnoha místech obklopeny pískem a prachem, nikde žádná tráva či jiná vegetace. Ale Doha je velkolepá. Moře i vzduch mělo zvláštní mléčně modré zbarvení. Teplota těsně nad dvaceti stupni akorát vyhovovala, když uvážím, že je zde v létě i 50 stupňů.

Doha Katar

Čtvrť West Bay 

Projeli jsme kolem pobřeží a zcela nás omráčil pohled na přímořskou čtvrť West Bay se skvostnými stavbami a mrakodrapy, kterým dominují Aspire Tower a především Doha Tower, stavba známá také jako Burj Qatar. Navržena ateliérem věhlasného architekta Jeana Nouvela a místními přezdívaná jednoduše „kondom“, budova uchvacuje ještě mnohem více po setmění, kdy je krásně nasvícena. Předpokládali jsme, že veškeré bohatství země plyne z těžby ropy, ale dozvěděli jsme se, že to není ropa, ale zemní plyn, který učinil Katar jednou z nejbohatších zemí světa. Perfektními silnicemi se projíždějí místní obyvatelé v luxusních vozech, obchody a restaurace vypadají jako paláce, vstupy do galerií, muzeí a parkování jsou zdarma a benzín za pár korun. I když jeho cena se pomalu, ale stabilně pohybuje směrem vzhůru. Místní neplatí daň z příjmu, DPH nebo clo z dovezeného zboží.

Doha Katar

Ženy jsou zde zcela zahaleny v černém a muži nosí tradiční islámský oděv. Katařané zaměstnávají velký počet zahraničních dělníků a dost pochybuji, že některý z katarských občanů vykonává fyzicky namáhanou práci.

dělníci Doha Katar

Postupně si prohlédneme další místa, ale to až v následující části.

 

 

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *