• Menu
  • Menu

Katar, Austrálie – 2. část

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Quatar / Katar/ » Katar, Austrálie – 2. část

Katar – Katara Cultural Village

Jízdou do West Bay míjíme celou řadu zajímavých staveb: necháváme za zády letiště a po pravé straně se nám ukazuje budova Muzea islámského umění (Museum of Islamic Art), kde později zavítáme; na levé straně je to věz s hodinami Clock Tower, která uvozuje komplex zvaný Amiri Diwan of Qatar, neboli vládní centrum s kancelářemi emíra, korunního prince i dalších významných osobností emirátu. Bulvár Al Corniche, lemující z levé strany záliv, kopíruje velice pěkná a zelení obklopená promenáda. Téměř na samém jejím konci vyhlíží hosty hotel Sheraton, postavený ve stylu aztécké pyramidy.

záliv

Komplex Katara

Naším cílem je kulturní a společenský komplex nazvaný Katara, které se nachází mezi West Bay Doha a umělými ostrovy The Pearl Qatar. Záliv je v této části města obdařen písčitou pláží s lehátky a slunečníky. Nás zaujaly malé prosklené objekty připomínající skleníky, které jsou k dispozici k pronájmu třeba při příležitosti oslav. Na hladině moře se pohupovaly dhow, tradiční arabské plachetnice a pár naaranžovaných vraků jsme si prohlédli také na pláži. Atmosféru dotvářely rovněž orientální vysoké vázy, různé skulptury a lampy. Občas spadlo pár dešťových kapek a ozývalo se hřmění.

Katara cultural center galerie

 

Katara Cultural Village

Po promenádě jsme došli do Katara Cultural Village, centra s divadelními a koncertními sály, knihovnami, muzei a výstavními galeriemi zařízenými nejnovějšími technologiemi. Katara je nejvíce multikulturní projekt Kataru a místem, kam lidé přicházejí poznávat kultury celého světa. Jméno „Catara“ je prvním a nejstarším názvem pro katarský poloostrov, uvedeným v historických zeměpisných mapách. Projekt se stal uskutečněním představ a splněním snu katarského emíra, šejka Tamima bin Hamada Al Thaniho.

Katara cultural center galerie

Koloseum

Naše první kroky vedly k amfiteátru, který působil dojmem, jako by Římská říše dosáhla ke břehům Perského zálivu a Římané zde vystavěli koloseum s 5000 sedadly. Amfiteátr je architektonicky velkolepou stavbou, otevřenou pro veřejnost 11. prosince 2011. Využívá se pro koncerty pod širým nebem, promítání filmů i k pořádání divadelních představení a může se pochlubit skvělou akustikou. Vchod ze strany zálivu zdobí vodní plocha s vodotrysky a dva a půl metru vysoká bronzová plastika nazvaná Síla přírody II. Socha znázorňuje matku přírody, držící zeměkouli a vzpírající se gravitaci Země. Autorem je italský sochař Lorenzo Quinn.

Amfiteatr

Mešita Katara Mosque

Nedaleko amfiteátru se nachází Katara Mosque, jedna z nejkrásnějších katarských mešit. Mešita má vnější povrch zdobený tyrkysovými, modrými a fialovými dlaždicemi s mozaikami a dřevořezbami, ornamenty a nápisy. Z hlavní lodě efektně vystupuje trojúhelníkové patio. Součástí mešity jsou minaret, kopule a modlitební výklenek.

Katara Mosque

Holubí věže

Přímo vedle Katara Mosque stojí Pigeons Towers, v překladu Holubí věže, jež převzaly úlohu nejvíce fotografovaného objektu ve městě. Jsou vyrobeny z hlíny a představují malou ukázku původní islámské architektury. Tradičně se holubi nechovali pro jejich maso, když je tento opeřenec ctěn islámem, nýbrž pro jejich trus, který místní shromažďovali a používali jako hnojivo.

tradiční katarské holubníky

Katara Cultural Center

Odbočili jsme do Katara Cultural Center, které je natolik rozsáhlé a zajímavé, že bychom zde nejraději zůstali celý den. Bohužel náš čas byl značně omezený, a tak jsme pouze procházeli uličkami a snažili se co nejvíce vnímat tento prostor, jež nechává vyniknout arabské architektuře. Nad námi přes střechy byly zavěšeny veliké plachty, připomínající plachty lodí dhow, vytvářející tolik potřebný stín před pouštním sluncem. Nápaditým prvkem jsou rovněž kanálky v chodnících podél stěn – naplněné vodou příjemně osvěžují vzduch. Dan se zaradoval, jakmile se před námi objevilo Muzeum arabských poštovních známek. Radost opadla hned v vzápětí, když muzeum bylo otevřené, nicméně v pátek ráno není přístupné veřejnosti. Vidina suvenýru v podobě poštovní známky se rozplynula. Zklamání vyprchalo po pár minutách, kdy jsme se ocitli v klimatizovaném prostoru jedné z galerií obklopeni krásnými fotografiemi pořízenými v Kataru. Není překvapením, že na naprosté většině z nich bylo zachyceno hlavní město – zajímavých míst tato země opravdu nenabízí mnoho. Kromě vystavených děl v některých galeriích zaujmou také zdobené dveře, gigantické mramorové sály a nápadité stropy.

Katara cultural center galerie

V dalším díle pokračujeme k ostrovům The Pearl…

předcházející část Doha

 

 

 

 

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *