• Menu
  • Menu

CUENCA

Výbuch sopky v Baňos

Je 16 hodin a z Baňos do Cuenca je to 60 km. Dojely jsme a na zastávce nás taxikáři nechtěli vzít. Nakonec se povedlo. Ubytování v El Capitolio. Trochu blešárna, ale měly jsme i obýváček a stálo to málo. Zašly jsme na večeři do Moliendo kafe a šly spát.

Cuenca

Cuenca je třetím největším městem v Ekvádoru a troufám si tvrdit, že i nejhezčím.Mnoho krásných budov ze 16. a 17. století a pěkná okolní příroda. Přestože se jedná o relativně velké město, uchovalo si příjemnou a klidnou atmosféru. Městem protéká řeka Río Tomebamba a rozděluje ho na dvě poloviny. Ještě před příchodem španělských dobyvatelů patřilo území města indiánům kmene Caňari.

UNESCO, katedrály ve městě Cuenca

Jakmile Španělé ovládli cuenské údolí, nelenili a ještě v témže roce započali pod vedením konquistadora Gila Ramíreze Dávalose s výstavbou velkolepého sídla. Právě rokem 1557 je totiž datován začátek stavby nejstarší cuenské katedrály, dnes známé jako El Sagrario. Dominantou dnešního hlavního náměstí Parque Calderón je však novější chrám, z konce devatenáctého století. Nová katedrála je totiž nejen větší, ale vyniká i nezvykle barevnou výzdobou fasády.. Jejich okázalost a architektonická hodnota vedla k zápisu historického jádra města na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Cuenca Ekvádor

Výbuch sopky v Baňos !
29.5.2010. Syn mi ve 4 ráno psal sms, že vybuchla v Baňos  sopka Tungurahua  a jestli tam náhodou ještě nejsme. Město evakuovali a uzavřeli letiště v Limě a Quitu. Pohroma se nekonala, Baňos jsme opustily o den dříve.

Muzeum a katedrála s českými dlaždičkami

V 7 hodin  jsme vstaly, šly na snídani, na koláčky do pekárny a podívat se k řece Río Tomebamba, kde jsme vylezly 5X 18 schodů. Jdeme se podívat po městě a na katedrálu, kde mají české dlaždičky a moc krásné dveře. Fotíme domy, lidí, prodavačky květin, ovoce. Je to opravdu nádherné město. Jdu na návštěvu muzea Pumapungo. Je tu veliká numismatická kolekce ekvádorské měny. Výstavky kultur amazonských indiánů s rituálním zmenšováním hlav nepřátel. Jedná se vlastně o skalpovanou kůži z hlavy nepřítele. Kůže se povaří a pak se nechá usušit na slunci. Vystavená zmenšená „hlava“ byla v minulosti do jisté symbolem síly a neohroženosti jejího majitele. Spatřit tzantzu v dnešní době je prakticky nemožné, neboť jejích výskyt dokonale vymítili misionáři.. Na zahradě jsou pozůstatky Incké stavby, opravdu jen pozůstatky. K vidění je zde samozřejmě kultura Inca a Canari. Vstupné je dost drahé a nesmí se fotit.

Cuenca Ekvádor
Cuenca Ekvádor

 Jdeme na oběd do Mexické restaurace, moc příjemný majitel,  velice slušný a sympatický. Vyzvedáme si bágly z hostelu a jedeme do Santiago de Guayaquil.

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *