• Menu
  • Menu

El Escorial

Další zastávkou našeho výletu po okolí Madridu se stal klášter El Escorial (celým jménem Monasterio y Real Sitio de San Lorenzo de El Escorial). El Escorial je vzdálený od Madridu zhruba 50 km, a pokud nejste na výletě autem, je možné se sem dostat hromadnou dopravou přímo z Madridu. Autobus odjíždí každou čtvrthodinu z nástupiště Moncloa.

My jsme měly to štěstí, že náš couchsurfer měl auto a zrovna i volno v práci, takže jsme na výlet mohly pohodlně vyrazit rovnou z bytu, kde jsme na poslední čtyři dny přebývaly. Byl krásný den, cestu jsme si krátili povídáním o České republice a Praze, kde Marcel strávil několik dní. A také o Kolumbii, odkud se před desíti lety odstěhoval do Španělska. (Údajně je v této zemi jižní Ameriky již bezpečno, alespoň na hlavních turistických tazích. Stopování ovšem nedoporučuje – zvlášť, pokud jste například jen dvě holky… Typ na další výletJ. )

Zhruba za necelou hodinku jsme konečně dorazili na vyhlídku, ze které bylo krásně vidět celé městečko i jeho široké okolí. Pod námi se tyčila dominanta města- palác El Escorial, který sloužil jako královské sídlo a klášter zasvěcený sv. Vavřinci z Escorialu.  Stavbu nechal postavit španělský král Filip II. na počest vítězství Španělska nad Francií v bitvě u St. Quentinu (10. srpna 1557).

2. listopadu 1984 byl dokonce objekt zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Není divu, svou rozlohou a významností je jednám z nejzajímavějších královských paláců v Evropě. Během turistické sezóny je místo přímo atakováno turisty, kteří se sem sjíždí ze všech koutů světa.

Vstup do objektu je pro dospělé za 10 euro a pro studenty za 5 euro. Musíte ovšem počítat s tím, že vám návštěva potrvá nejméně tři hodiny. Komplex je opravdu obrovský a prohlídková trasa vás zavede téměř všude. Nečekejte ovšem nudnou prohlídku ve stylu „další palác a spoustu stejných historických objektů, jako na každém hradě či zámku“. El Escorial ve svých třech prohlídkových patrech představuje překrásnou obrazovou sbírku starých španělských mistrů, jako byl například slavný El Greco, Tizian či Hieronymus Bosh, a když už vás obrazy přestanou bavit, můžete se podívat z okna. Výhledy jsou zde překrásné, stejně jako upravené okolní zahrady, které patří ke komplexu.

boční strana komplexu

Kromě obrazů v Escorialu uvidíte sbírku starých map, které zobrazují mnohdy bizardní rozložení kontinentů a zemí. V neposlední řadě také uvidíte, jak se žilo v klášteře na počátku novověku.

jedna z chodeb mezi pokoji

Samozřejmě nesmím zapomenout ani na mauzoleum, které se nachází v přízemí budovy, a které ve svých prostorách ukrývá rakve španělských králů a královen. Nakonec to bylo právě mauzoleum, které chtěl král Filip původně vystavět pro španělské krále. (První místo měl „zabrat“ jeho otec Karel V.) V průběhu let měl ovšem tento objekt ještě celou řadu dalších funkcí. Kromě již zmiňovaného kláštera a mauzolea El Escorial sloužil i jako letní sídlo šlechty a španělského dvora a to především v průběhu parných letních dní.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *