• Menu
  • Menu

Finsko – zima v Jyväskylä

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Finsko » Finsko – zima v Jyväskylä

Bruslení na jezeře Jyväsjärvi

I když je ve Finsku letos pořádná zima, na bruslení jsme si museli počkat. V zimním období se každoročně, pokud to dovolí  podmínky, na povrchu jezera vytváří tříkilometrová bruslařská dráha.  O  dráhu se stará  město. V Jyväskylä, kde se jezero Jyväsjärvi nachází a kde už několik let žiji, se bruslit začalo teprve před pár dny. Koronavir se ve Finsku drží v nižších číslech  300-400 nakažených denně, a tady v Jyväskylä jsou čísla minimální. Sportovat venku nám nikdo nezakazuje a tak hurá na led.

Jyväskylä jezero Jyväsjärvi

 

Brusle mám doma připravené  a autem k jezeru to máme 20 minut. Je pod bodem mrazu svítí slunce a tak  vyrážíme. Parkoviště u přístavu je v neděli zdarma. Zázemí tady není a tak balancuji ve stoje, když si nandávám brusle. Lavičky, které jsou kolem jezera jsou zasypané sněhem.Ti znalejší, mají s sebou podložku na kterou si mohou sednout. Občerstvení je dobré mít sebou, čaj v termosce a sváču.

Jyväskylä jezero Jyväsjärvi

Na jezeře je dost lidí, ale při velké ploše na bruslení, se to množství ztrácí. Led je v celkem dobré kvalitě a tak bruslení je paráda. Zalézá pomalu slunce a tak se prudce ochlazuje, je už nějakých -12 a fouká studený vítr. Ještě, že mám od ségry skvělou teplou bundu /northshop.cz/, díky Ako!

Ti, co nechtějí bruslit mají další možnost a to je vzít si běžky. Kolem je dráha i pro běžkaře.

Jyväskylä jezero Jyväsjärvi

Jezero Jyväsjärvi

ezero má plochu 3,3 km2, jeho průměrná hloubka je 7 m, maximální 25 m. Na jižním břehu jezera se nacházejí dva areály univerzity Jyvaskyla,  Mattilanniemi a Ylistö. Jezero spojují s centrem města dva mosty Ylistönrinne a Kuokkala. Přístav Jyväskylä se nachází hned vedle mostu Kuokkala. Jezero lze považovat také za severní konec jezera Paijanne.

 

klíště

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *