• Menu
  • Menu

Halde Haniel

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Halde Haniel

Haldy Porúří – Halde Haniel

Nejvyšší Halda Porúří (159m), Halde Haniel,  je stále ještě z části činná, současně však nabyla novou, kulturní funkci. Do vrcholových partií haldy byl zasazen kruhový amfiteátr, pro stovky diváků. V roce 2002 realizoval baskický malíř a sochař Augustín Ibarrola na koruně haldy projekt „100 Totemů“. Umělecká instalace ze sta železničních pražců, dále výtvarně barevně dotvořených, ohraničuje haldu a tvoří zároveň pozadí pro divadlo.

Halde Haniel
Halde Haniel

Celá apokalypticky vyhlížející krajina tím nabyla ještě více na své osudovosti. Takřka na dohled vzdálený vrchol Halde Rungenberg byl úhledně zmodelován do podoby dvou symetrických jehlanů, jejichž osa souměrnosti je i osou přístupovou z uliční zástavby. Byly zde instalovány dva obrovské světlomety tak, že jejich paprsky pomyslně prodlužují linie svahů a střetávají se v jednom bodě mezi oběma pyramidami a tvoří jednu velkou pyramidu. Snad mohou světlomety vyvolávat asociace na doby válečné a celá instalace odkazovat na možná až mýtizovanou německou tvrdost, silnou atmosféru a dojem však nelze této haldě upřít. Halde Haniel patří do Emscherparku a  nachází  se blízko města Bottrop v Porúří v severním Porýní – Vestfálsku.

Ondřej Semotán

Cestuji proto, abych se mohl vracet domů. Teprve když vidím, jak vypadá svět jinde, můžu vidět, jak vypadá doma.
Kromě cestování jsem ponořen v hudbě, umění, příležitostném experimentálním filmaření, a zahradní architektuře, která mě živí.
Pamatujte, že nikdy není pozdě začít hrát na hudební nástroj!

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *