• Menu
  • Menu

Halde Rungenberg

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Halde Rungenberg

Halde Rungenberg

Od Halde Haniel směřujeme  k Halde Rungerberg. Takřka na dohled vzdálený vrchol Halde Rungenberg  byl úhledně zmodelován do podoby dvou symetrických jehlanů, jejichž osa souměrnosti je i osou přístupovou z uliční zástavby. Byly zde instalovány dva obrovské světlomety tak, že jejich paprsky pomyslně prodlužují linie svahů a střetávají se v jednom bodě mezi oběma pyramidami a tvoří jednu velkou pyramidu. Snad mohou světlomety vyvolávat asociace na doby válečné a celá instalace odkazovat na možná až mýtizovanou německou tvrdost, silnou atmosféru a dojem však nelze této haldě upřít.

Halde Rungenberg
Halde Rungenberg

….v tak kulturní krajině však, pokud ne koncepčně, spontánně najde každá halda své využití. Krajinné parky, nebo sjezdovky, cyklokrosové downhill dráhy. Jako mraveniště pracně zbudované, může haldu pokrýt nová obytná čtvrť, pietně završit umělecké dílo, plastika, rozhledna či kříž, observatoř, amfiteátr. Cennou zkušeností a názorem nám budiž příklady konverzí hlad v německém Emscherparku, jež doznaly neobyčejných, často až konceptuálních řešení. Většina těchto hald je zasazena do silně urbanizovaného prostředí, Porúří platí za jednu z nejhustěji osídlených krajin Evropy, proto je množství hald transformováno do podoby rekreačního a volnočasového využití a přírodních parků. Temena pak grandiózně korunují výtvarné objekty, či landart instalace a haldy se stávají novými, zdaleka viditelnými orientačními body-Landmarke

Rugenberg se nachází  v nadmořské výšce 110  metrů, nedaleko osady Schungelsberg.

Ondřej Semotán

Cestuji proto, abych se mohl vracet domů. Teprve když vidím, jak vypadá svět jinde, můžu vidět, jak vypadá doma.
Kromě cestování jsem ponořen v hudbě, umění, příležitostném experimentálním filmaření, a zahradní architektuře, která mě živí.
Pamatujte, že nikdy není pozdě začít hrát na hudební nástroj!

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *