• Menu
  • Menu

JEŠTĚD

Hotel nad oblaky – Ještěd

Rezervaci, do hotelu na Ještědu, jsme měli několik měsíců předem. Nebylo úplně lehké tady ubytování sehnat. Hotel byl, v námi požadovaném termínu, obsazen. Nakonec se nám podařilo pokoje získat. S recepcí na Ještědu jsem mluvila několikrát a musím ocenit ochotu i vstřícnost. Termínem, pro naši návštěvu Ještědu, byla  první květnová sobota. Den byl vybrán z důvodu účasti našich holek na  akci : Spartan Race v Liberci. Dalším, určitě pádným důvodem, byla skutečnost, že jsme se chtěli na Ještěd podívat už mnohokrát.

Hotel a vysílač Ještěd
Hotel a vysílač Ještěd

Je sobota 2. května, příjemný slunečný podvečer. Vyjíždíme do výše 1012 m.n.m, už jenom cesta s báječnými výhledy je zážitkem. Poslední parkoviště pod vrcholem  Ještědu , tady je semafor, svítí červená a tak asi nemůžeme dál. Myslí si to i vozidlo s německou poznávací značkou před námi. U semaforu je uveden telefon na hotelovou recepci na Ještědu. Vytáčíme čílslo  a jsme ubezpečeni, že můžeme jet. Hotelových hostů se zákaz netýká. Holky si oddychly, jsou tak vyřízené /a totálně zablácené/ ze závodů, že výstup by je asi už úplně odrovnal.

Hotel a vysílač Ještěd
Hotel a vysílač Ještěd

Hotel a restaurace Ještěd

Dostáváme klíče od pokojů. Mám pocit, že jsme v kosmické lodi. Pokoj je laděn do čevenobíla  a výhled je famózní. Krása. Dáváme si hodinovou pauzu a za hodinu máme sraz s děvčaty v restauraci. Příjemné posezení, při západu slunce na Ještědu, má neopakovatelné kouzlo. Vstřebáváme pomalinku panoramata a večer poklidně ubíhá. Ráno rozjímání pokračuje a kolem 10 hodiny se s Ještědem, který už dobývají první turisté, loučíme.

Hotel Ješted
Hotel Ještěd – v kosmické lodi

 Ještěd – Národní kulturní památka a stavba století

Architektem dominanty  kraje –  stavby vysílače a hotelu Ješted,  byl Karel Hubáček. Hotel a restaurace se nacházejí ve 3 nadzemních podlažích věže, ve výšce 1018 – 1025 m. n.m. Zajímavostí unikátní stavby i jejich interiérů je obnova salónku na Ještědu. Občanské sdružení Ještěd 73 se rozhodlo obnovit salónek do takové podoby, jakou měl v roce 1973, tedy v roce, kdy se slavná stavba otevřela veřejnosti.

Předchůdce  unikátní stavby – „Nový dům“

Nový dům – název chaty s restaurací  na vrcholu, která byla otevřena již v roce 1906. Budovu zničil v roce 1963 požár. Po třech letechj se začalo z výstavbou stávajícího vysílače s hotelem a restaurací.

 Lanovka na Ještěd

Kabinová lanovka patří mezi první visuté lanovky u nás a zároveň  je jedinou provozuschopnou lanovku tohoto druhu u nás. Lanovka, dlouhá přes 1 km, byla vybudovaná v roce 1933. Lanovka jede  na vrchol ze zastávky Liberec -Horní Hanychov.

Kříže na Ještedu
Kříže na Ještedu

Kříže

Kříže –  jejich historie sahá  až do roku 1737. První kříž, který byl povalen roku 1812, byl kamenný. Další  z křížů, které byly vztyčeny od  roku 1834, byly už dřevěné. Kříž, který je na Ještědu v současnosti, pochází z roku 1990.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *