• Menu
  • Menu

Harrachov, perla Krkonoš

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Liberecký kraj » Harrachov, perla Krkonoš

Naučná stezka Živá mrtvá Mumlava

Poblíž místa, kde snídá Krakonoš před svojí každodenní obchůzkou hor, se setkává tok Velké a Malé Mumlavy. Dvě horské bystřiny se spojí do jedné dravé řeky, která protéká podél silničky na níž je zřízená Naučná stezka Živá mrtvá Mumlava. Dá se po ní pohodlně procházet i jezdit na běžkách či na kole. Nabízí pohledy do vodního koryta, ve kterém řeka postupem času vymlela Obří hrnce, kruhovité nebo elipsovité prohlubně ve skalním dně nebo skalních blocích.

Zimní idylka

Největší lákadlo ovšem přichází asi kilometr nad Harrachovem. Mumlava tu překonává skalní výběžek a padá z výšky necelých deseti metrů níže. Vytváří tak jeden z nejmohutnějších českých vodopádů, který je díky své poloze a přístupnosti velmi vyhledávaným turistickým cílem západní části Krkonoš.

Mumlavský vodopád

Perla Krkonoš – Harrachov

Mám rád Harrachov. Horské letovisko a zároveň středisko zimních sportů, které každoročně navštěvuji v letním i zimním období. V turistických bedekrech si nechá říkat perla Krkonoš a něco na tom bude. Po roce 1989 se sice začalo městečko rychle modernizovat. Tím mám na mysli výstavbu nových ubytovacích zařízení, které ne vždy lahodí oku a okolní krajině, ale to už je bohužel zřejmě český národní zvyk. Když vidím Pec nebo Špindl, tak tady to zatím není tak hrozné. Přesto tu najdeme i původní stavby a tvář minulosti. Druhá nejstarší sklárna z roku 1712, klasicistní kostel sv. Václava nebo Kaple sv. Alžběty s funkčním zvonem, vyrobeným v místní sklárně. A v neposlední řadě areál skokanských můstků, kterého součástí je i jeden z pěti mamutích můstků na světě, na kterých se dají pořádat závody v letech na lyžích. Ještě jednou bych chtěl vidět naživo závody v letech nebo ve skocích na lyžích, ale ani to, díky zájmům lidí, kteří u nás vládnou sportovnímu světu, to není moc reálné.

Zimní idylka

Město se rozkládá pod Čertovou horou, na kterou se dostanete čtyřsedačkovou lanovkou. Odtud je nádherný výhled do údolí. Zpátky dolů se dá sjet po dvou červených sjezdovkách, v létě tady najdeme východiště turistických cest na několik známých míst Krkonoš. Území nad Anenským údolím, směrem k vrcholu Nad Mýtem je protkáno běžeckými stopami. Pro začínající sjezdaře je k dispozici Vertikal Park nebo Lyžařský areál Zákoutí.

Léto

Mamutí můstek

Výlety v okolí

Mimo zimu nabízí Harrachov několik dobře známých tras pro turisty a cyklisty. Je tu však docela hodně lidí a tak je dobré řádně prostudovat mapu a vybrat si i neznačené cesty. Ocitnete se někdy až překvapivě sami na dost dlouhou dobu. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit. Opravdu to nedá moc práce a stojí to zato. Výlet směrem na Jakšín, Mrtvý vrch nebo od nádraží podél trati do polských Jakuszyc, to je jen pár tipů, kde si skutečně odpočinete a načerpáte tu pravou horskou energii. Po návratu se dá relaxovat v přírodním koupališti Zákoutí, s dětmi například na bobové dráze nebo Monkey parku. Ale možností je daleko víc, stačí se jen dívat a vybrat si tu pravou.

Cestou na Alfrédku

 

 

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *