• Menu
  • Menu

Liberecko

Profilový obrázek

Kryštofovo údolí a výlet na Ještěd

Podívat se na sever do Kryštofova údolí jsme měli v plánu už několik měsíců, nakonec to vyšlo na víkend, kdy probíhal Spartan race. Těšili jsme se na přírodu, ale i na Ještěd a výhled z něj. Škoda, že nám počasí nepřálo.

 

Dánské kameny

Rozhodli jsme se pro výšlap v okolí Kryštofova údolí – z Křižanského sedla k Dánským kamenům – skalním útvarům. Celkem 12 kilometrů. Terén není úplná rovina, ale i děti ho zvládnou. Po cestě není možnost si něco koupit, doporučuji svačinu a pití sbalit s sebou. Co vás ale určitě nadchne, je příroda. Je tu nádherně, v létě vás to bude lákat k houbaření, na podzim to tu bude hrát všemi barvami.

 

 

Viadukty

Hned ráno jsme se vydali na nádraží. Jestli jste ještě neslyšeli o místních viaduktech, tak to určitě napravte. Stojí za vidění i za fotku. Ten větší je 30 metrů vysoký, 202 metrů dlouhý a má 14 podpěrných sloupů. Kousek od velkého viaduktu je ještě malý viadukt nad autobusovou zastávkou Novina. Jeho délka je 127 metrů, má 10 opěrných sloupů a výšku 17 metrů.

 

Do Liberce je to jen pár minut jízdy, my jsme pak pokračovali k Ještědu na lanovku pěšky, ale cestu si samozřejmě můžete zkrátit tramvají – lístky se dají koupit u řidiče.

Lanovku na Ještěd provozují České dráhy, jezdí v každou celou a v půl, děti do 6 let neplatí – na jejich stránkách najdete všechny informace. Cesta nahoru je krátká, tam jsme stihli ještě napůl zamračený výhled do krajiny, ale během 5 minut se kompletně zatáhlo a pod námi byly jen šedivé mraky.

V Ještědu jsme se zahřáli u čaje. Je to krásná stavba, uvnitř stále v typickém stylu, dnes už retro. Rozhodně zajděte i dovnitř, občas zde pořádají komentované prohlídky nebo jiné akce pro veřejnost.

Kde se ubytovat: My jsme byli ubytovaní v penzionu Novina přímo v Kryštofově údolí. Je na krásném vyvýšeném místě s výhledem na údolí. Jedná se o veganský penzion, uvnitř mají saunu.

Další tipy na výlety:

  • Když bude ošklivé počasí, určitě se vydáte do libereckého centra Babylon – je tam akvapark, lunapark, další možností je IQpark, opět místo vhodné pro děti.
  • Pokud jste sportovci a máte rádi lezení, pak si zajeďte pár kilometrů ke skalním útvarům Dánské kameny. Jen si s sebou nezapomeňte přibalit lezecké vybavení
  • Zajímavá je také liberecká zoo a botanická zahrada.
  • Za návštěvu stojí i Bílé kameny – možná jste u nich už byli, nebo je znáte z fotek. Jsou to osamocené světlé skalní útvary podobající se slonům.

Liberec je podle mě místo, kam se dá jet na víkend nebo dovolenou prakticky po celý rok.

 

Profilový obrázek
ivabalt

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *