• Menu
  • Menu

Liberecko

Kryštofovo údolí a výlet na Ještěd

Podívat se na sever do Kryštofova údolí jsme měli v plánu už několik měsíců, nakonec to vyšlo na víkend, kdy probíhal Spartan race. Těšili jsme se na přírodu, ale i na Ještěd a výhled z něj. Škoda, že nám počasí nepřálo.

 

Dánské kameny

Rozhodli jsme se pro výšlap v okolí Kryštofova údolí – z Křižanského sedla k Dánským kamenům – skalním útvarům. Celkem 12 kilometrů. Terén není úplná rovina, ale i děti ho zvládnou. Po cestě není možnost si něco koupit, doporučuji svačinu a pití sbalit s sebou. Co vás ale určitě nadchne, je příroda. Je tu nádherně, v létě vás to bude lákat k houbaření, na podzim to tu bude hrát všemi barvami.

 

 

Viadukty

Hned ráno jsme se vydali na nádraží. Jestli jste ještě neslyšeli o místních viaduktech, tak to určitě napravte. Stojí za vidění i za fotku. Ten větší je 30 metrů vysoký, 202 metrů dlouhý a má 14 podpěrných sloupů. Kousek od velkého viaduktu je ještě malý viadukt nad autobusovou zastávkou Novina. Jeho délka je 127 metrů, má 10 opěrných sloupů a výšku 17 metrů.

 

Do Liberce je to jen pár minut jízdy, my jsme pak pokračovali k Ještědu na lanovku pěšky, ale cestu si samozřejmě můžete zkrátit tramvají – lístky se dají koupit u řidiče.

Lanovku na Ještěd provozují České dráhy, jezdí v každou celou a v půl, děti do 6 let neplatí – na jejich stránkách najdete všechny informace. Cesta nahoru je krátká, tam jsme stihli ještě napůl zamračený výhled do krajiny, ale během 5 minut se kompletně zatáhlo a pod námi byly jen šedivé mraky.

V Ještědu jsme se zahřáli u čaje. Je to krásná stavba, uvnitř stále v typickém stylu, dnes už retro. Rozhodně zajděte i dovnitř, občas zde pořádají komentované prohlídky nebo jiné akce pro veřejnost.

Kde se ubytovat: My jsme byli ubytovaní v penzionu Novina přímo v Kryštofově údolí. Je na krásném vyvýšeném místě s výhledem na údolí. Jedná se o veganský penzion, uvnitř mají saunu.

Další tipy na výlety:

  • Když bude ošklivé počasí, určitě se vydáte do libereckého centra Babylon – je tam akvapark, lunapark, další možností je IQpark, opět místo vhodné pro děti.
  • Pokud jste sportovci a máte rádi lezení, pak si zajeďte pár kilometrů ke skalním útvarům Dánské kameny. Jen si s sebou nezapomeňte přibalit lezecké vybavení
  • Zajímavá je také liberecká zoo a botanická zahrada.
  • Za návštěvu stojí i Bílé kameny – možná jste u nich už byli, nebo je znáte z fotek. Jsou to osamocené světlé skalní útvary podobající se slonům.

Liberec je podle mě místo, kam se dá jet na víkend nebo dovolenou prakticky po celý rok.

 

ivabalt

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *