• Menu
  • Menu

Mamutí můstek Harrachov

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Liberecký kraj » Mamutí můstek Harrachov

Výlet na mamutí můstek v Harrachově

Až téměř do konce roku 2014 čekala Česká republika na sníh. Při naší návštěvě Hrarrachova v půli prosince nebyl sníh téměř žádný. Místo lyžování jsme se vydali na několik výletů do okolí. Harrachov je známý také svými skokanskými můstky a tak ten největší „mamutí“ můstek byl lákadlem i pro nás. Ač nad námi se pohupuje sedačková lanovka , my pěkně vyběhneme, nebo spíše vyfuníme pořádný kopec až pěkně na vrchol můstku. Představa, že se odsud 100km rychlostí spustíte dolů a letíte je lákavá. Letcům na lyžích patří poklona, je to odvaha a adrenalin.

Mamutí můstek Harrachov
Mamutí můstek Harrachov

Výstavba Mamutího můstku

Plán na výstavbu můstku  se datuje do sedmdesátých let, kdy komise FIS při MS klasických lyžařských disciplín v roce 1970 ve Vysokých Tatrách rozhodla o výstavbě šestého a také posledního mamutího můstku na světě a to v některé socialistické zemi. Bylo vybráno Československo . O výstavbu měly  také zájem :  Tatry, Liberec a Špindlerův Mlýn. V roce 1974 však padlo definitivní rozhodnutí vystavět dva velké můstky P 90 a P120 v Harrachově.

Tehdejší vedení tělovýchovné jednoty vytipovalo tři místa k jejich umístění:
1. varianta –  před Lesním zátiším,
2. varianta  – v místě “černé sjezdovky”
3 . varianta  – na severním svahu Čertovy hory

Třetí varianta na doporučení experta a činovníka FIS pana Miloslava Bělonožníka zvítězila a v roce 1978, kdy se teprve podařilo zabezpečit prostředky i na kompletní doprovodné investice areálu, jako lanovku, komentátorské kabiny, Skicentrum, komunikace,tratě a další, bylo započato s výstavbou. Investorem bylo ČÚV ČSTV a z velké míry MěNV Harrachov v čele s tehdejším předsedou panem Václavem Hadravou a v přípravě a realizaci výstavby s ing. Ludvíkem Šablatůrou.

V roce 1980 již proběhl na P 120 /později ozn.K 180/ první závod v letech na lyžích a v roce 1983 7. mistrovství světa v letech na lyžích, kdy dosavadní světový rekord zde překonal letem 181 m Harrachovský závodník Pavel Ploc.

Během dalších i nedávných let byly můstky upravovány a v současnosti mamutí můstek, který dnes nese označení HS 185, umožňuje lety přes 210 m.

Mamutí můstek Harrachov
Mamutí můstek Harrachov

Mamutí můstek byl dokončen v roce 1979, v roce 1992 byl zrenovován. Jeho konstrukční bod činí 185 m, hill size 205 m. Nájezd je dlouhý 124,3 m, průměrná nájezdová rychlost se pohybuje okolo 103 km/h. (hill size je místo, kde se nachází poslední bezpečná hranice dopadu)  /zdroj www.harrachov.cz/.

Areál velkých skokanských můstků v Harrachově je umístěn ve skiareálu na Čertově hoře.

Sára Schlitzová

Jsem studentkou Zahradní a krajinné architektury na ČZU v Praze. Za cestovatelku a dobrodruha se považuji již od chvíle, kdy mě starší sestra na půli cesty poslala samotnou do školky. Kromě cestování a fotografování (amatérské), ráda trávím čas s přáteli. Od malička se věnuji sportům a hře na housle. Taky ráda vyrazím za kulturou (divadlo, výstavy, kino).

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *