• Menu
  • Menu

Kuba 2 – Havana

Procházka Havanou

Ze hřbitova jsme se vydaly s Jankou pěšky k La Plaza de la Revolución, prošly jsme parčíkem, míjely polorozpadlé nevzhledné domy, potkaly dva veselé chlápky, kteří nás žádali o drobné a poradili nám cestu k Plaza de la Revolución ležící v sousedství čtvrti Vedado. Toto náměstí navrhl francouzský urbanista Jean-Claude Frostier a postavené bylo během Batistovy éry. Původní název byl Plaza Civica. V době kubánské revoluce získává dnešní název Plaza de la Revolución. Má neuvěřitelných 72.000 čtverečních metrů a je 31. největším náměstím na světě. Náměstí má  významnou historickou váhu z dob kubánské revoluce. Stalo se dějištěm prvních shromáždění Fidela Castra a později místem pro vojenské přehlídky a velká veřejná shromáždění. Během návštěvy papeže Jana Pavla II. na Kubě v roce 1998 se zde sešli miliony věřících a mše se konala na Plaza de la Revolución pod portrétem Che Guevary.

Camilo Cienfuegos a Che
Camilo Cienfuegos a Che

Místo působilo opuštěně, jen občas projela stará americká kára. Všude postávali policajti a nakazovali nám, kdy a kde můžeme přejít silnici. Nerozuměly jsme, co nám policajti povídají a proč nám ukazují kudy jít, když silnice byly bez aut. Jak jsme tam tak stály a dívaly se na prázdné silnice, nevzhledné panelové domy, nějak jsme nechápaly, proč bylo náměstí navrženo do tak monstrózního objemu. Napadl nás jediný důvod, a to že bylo navrženo pro velká shromáždění a průvody, aby miliony Kubánců pocítily pevnou ruku komunismu. Trochu mě přecházel mráz po zádech s pohledem na šedivé administrativní a úřední budovy a obrovskou vládní byrokracii.

Che Guevara
Che Guevara

Che Guevara

Na náměstí je ale i Biblioteca Nacional José Martí, největší knihovna Kuby a Teatro Nacional de Cuba, nejdůležitější divadlo v zemi. Na severní straně náměstí je ministerstvo vnitra se slavným bronzovým portrétem Che Guevary. Navržen je podle slavné fotografie, jejíchž autorem je Alberto Korda. Zdi ministerstva zdobí od roku 1993. Pod portrétem je nápis „Hasta la Victoria Siempre“ (Až ke konečnému vítězství), provedené přesně podle rukopisu samotného Ernesta Che Guevary. Reliéf váží 16 tun a navrhl jej kubánský umělec Enrique Avila.

 Camilo Cienfuegos, známý jako důvěrník Fidela Castra během kubánská revoluce, si zasloužil podobný portrét jako Che Guevara. Je nainstalován na vedlejší telekomunikační budově. U podobizny je nápis „Vas bien Fidel“ (Děláte to dobře Fidel). V noci je podsvícen zlatým světlem, které má symbolizovat ducha kubánské revoluce.

 El Monumento a José Martí

Na východní straně náměstí je El Monumento a José Martí. Tento monument je vystaven na počest básníka a filosofa, jehož celé jméno je José Julián Martí Pérez. Byl důležitou osobou v období boje o kubánskou nezávislost. Napsal mnoho mezinárodních dokumentů a sehrál klíčovou roli v přípravách na válku o nezávislost  Kuby proti Španělsku. Byl zastřelen u bitvy Dos Ríos 19. května 1895 a po smrti byl oslavován jako „apoštol kubánské nezávislosti.“ Monument stojí na vyvýšeném návrší v přední části bývalých kanceláří Fidela Castra. Postavený je z šedých žulových kamenů a věž má podobu pěticípé hvězdy, vrstvené až do výšky 109 metrů. V přední části věže je socha Martiho. Památník byl dokončen v roce 1959 a je nejvyšší budovou v Havaně. Nahoru do věže se dá vyjet výtahem a  nabízí naprosto úchvatný výhled na město.

José Martí
José Martí

Plaza de la Revolución a promenáda Malecón

Plaza de la Revolución je asi 8,5 km jihozápadně od staré Havany. Nejlépe se sem dostanete z centra taxíkem. My se rozhodly jít pěšky směrem na Malecón a pak do centra staré Havany. Na mapě nám to nepřišlo nijak daleko, ale opak byl pravdou. Prošly jsme nádhernou vilovou čtvrtí až na promenádu Malecón. Promenáda kolem moře se táhne 8 km. Měly jsme žízeň, byly jsme unavené a hledaly jsme dost obtížně kavárnu. Nakonec jsme našly docela nechutné bistro a daly si vodu a pivo u stolečku venku. Kávu neměli, s čím jsme se setkávaly na Kubě poměrně často.

Malecón
Malecón

 Cocotaxi

Když nám došlo, jak je promenáda dlouhá, neměly jsme sílu pokračovat pěšky. Na silnici jsme si zastavily tzv. Cocotaxi. Vozítko má dvě sedadla, tři kola a zakulacený tvar, stojí o něco méně, než běžné taxi. Řidič nás odvezl po Malecónu do centra. Po cestě blíže k centru byly zajímavé budovy, ale o těch až později.

krásná vilová čtvrť
krásná vilová čtvrť

cestopis následující

cestopis předcházející

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *