• Menu
  • Menu

Kuba 3 – Havana

Historie, přístav, rum i Unesco

Havana, španělsky San Cristóbal de la Habana, byla založena mezi lety 1514 až 1519. Město v době vzniku mělo sloužit především jako obchodní přístav. Zakladatelem byl španělský konkvistador Diego Velázquez de Cuéllar. Stal se prvním guvernérem Kuby v roce 1511 a byl jím až do své smrti v roce 1524. Strategická zátoka Bahia de la Habana sloužila již před založením města jako poslední zastávka na cestě z Nového světa do Evropy.

Castillo de la Real Fuerza Korouhvicka La Giraldilla
Castillo de la Real Fuerza Korouhvicka La Giraldilla

Přístav v Novém světě

V roce 1607 se Havana stává hlavním městem španělské kolonie Kuby a hlavním španělským přístavem v Novém světě. Město bylo pravidelně drancováno piráty a na začátku 18. století se stalo třetím největším městem v Novém světě s přístavy pro španělské obchodníky a válečné flotily. Havana byla nechvalně proslulá svými nevěstinci, rumem a putykami pro námořníky. V roce 1837 vznikla první kubánská železniční trať vedoucí do havanského přístavu. Kuba byla první ze španělsky mluvících zemí, kde byla železniční doprava zavedena. Trasa sloužila k dopravě třtinového cukru do Havany.

Cukrová třtina, tabák, rum, káva… 

V 18. a 19. století byla Kuba ekonomicky závislá na produkci cukrové třtiny, rumu, tabáku, kávy a chovu skotu. Španělé potřebovali pracovní sílu na práci a na plantáže. Z Afriky na lodích přiváželi velkého množství černošských otroků. Navzdory skutečnosti, že USA obchod s otroky na Kubu zakázali po roce 1794, někteří američtí obchodníci i nadále dopravovali do Havany další lodě z Afriky. Otroctví nebylo na Kubě zrušeno až do roku 1886.

Památky v Havaně, Unesco

V centru staré Havany (Habana Vieja), jsou soustředěny hlavní památky města s nádhernými paláci, vilami, starobylými domy, kostely, parky a muzei. Habana Vieja se skládá ze čtyř náměstí – Plaza de Armas, Plaza Vieja, Plaza de San Francisco de Asisi a Plaza de la Catedral. Koloniální budovy na náměstích jsou téměř opraveny a navráceny do své původní nádhery. Občas jsme si zašly i pár bloků dál od turistického centra, abychom poznaly i zchátralé stavby a kouzlo zašlé slávy. Kde končí oblast spadající pod UNESCO, je moc pěkně vyznačeno starými hlavněmi z kanónů umístěných na ulicích. Habana Vieja byla zapsána na seznam UNESCO v roce 1982.

ohraniceni zona UNESCO
ohraniceni zona UNESCO

 Pevnosti Castillo de la Real Fuerza

Naši prohlídku jsme začaly u pevnosti Castillo de la Real Fuerza (Hrad opravdové síly). Pevnost, která měla bránit přístav, byla postavena po vydrancování a vypálení Havany. Útok vedl v roce 1555 francouzský korzár Jacques de Sores. Havana byla zničena do základů a po tomto požáru se rozhodlo, že pro nově vystavené město se již nebude používat dřevo jako stavební materiál. Obrovská pevnost Castillo de la Real Fuerza z roku 1577 je postavena směrem k moři. Obklopuje ji vodní příkop s padacím mostem a hradby. Původním účelem stavby bylo chránit Havanu před útoky pirátů. Patří mezi nejstarší pevnost obou Amerik. Po dostavění se pevnost ukázala jako neúčinná. Byla vybudována příliš daleko uvnitř zálivu Bahia de la Habana. Pevnost proto začala sloužila především jako domov pro guvernéry, vojenské velitele a pro bezpečné uložení pokladů přivážených z Ameriky. Nakradené zlato od indiánů z celé Ameriky se tavilo do ingotů a na obrovských karavelách se převáželo přes oceán do Španělska. Havana byla i nadále cílem pirátů a korzárů, kteří ve službách Anglie a Francie křižovali Karibské moře. Mezi nejobávanější patřil Henry Morgan.

Castillo de la Real Fuerza
Castillo de la Real Fuerza

La Giraldilla 

V roce 1633 Španělé vybudovali na pevnosti vysokou strážní věž a na její vrchol postavili korouhvičku v podobě bronzové sochy ženy. Říká se jí La Giraldilla a ukazovala směr větru španělským lodím, kdy mohou bezpečně vyplout z přístavu. Malá korouhvička je také zobrazena na etiketě světoznámého rumu Habana Club. Postava představuje půvabnou ženu s hrdě vztyčenou tváří k obloze. Hlavu jí zdobí koruna z vavřínových listů. V pravé ruce drží palmovou větvičku a v levé vlajkovou žerď zakončenou křížem. Větrná korouhvička se stala také symbolem Havany.

Promenáda Malecón 

Naší prohlídku jsme začaly v místě, kde zároveň končí, nebo také začíná promenáda Malecón a vstupuje se na Plaza de Armas. Na turisty tu čekalo plno taxíků a řidiči na nás odevšad pokřikovali „taxííílejdíííís“. Po levé straně, těsně před náměstím je kaple El Templete. Byla postavena na místě, kde se v listopadu 1519 sloužila pod stromem ceiba (vlnovec) první mše na ostrově. Původní strom byl zničen hurikánem v roce 1828, ale je nahrazen novým stejného druhu. Kaple napodobuje malý řecko-římský chrám s dórskými sloupy. U přední brány jsou kamenné sloupy zdobené ananasy. Stavba byla dokončena v roce 1828. Uvnitř je malé muzeum s černo-bílou mramorovou šachovnicovou podlahou a interiér zdobí triptych obrazů zobrazující průběh první mše.

kaple El Templete
kaple El Templete

Palacio de los Condes de Santovenia 

Vedle kaple na rohu ulic Baratillo a Obispo stojí Palacio de los Condes de Santovenia z roku 1784, který je dnes jedním z nejluxusnější hotelů v Havaně. Je pojmenován Santa Isabel a pod jeho střechou se ubytovaly slavné osobnosti jako třeba prezident Jimmy Carter, Jack Nicholson, Sting, a Bruce Willis.

La Casa de los Condes de Santovenia
La Casa de los Condes de Santovenia

 Plaza de Armas 

Vznikající město potřebovalo velké náměstí koncipované tak, aby střed města byl pro obyvatele bezpečným místem v případě útoku zvenčí. Plaza de Armas z roku 1519 je tedy téměř stejně stará jako město samo. Během 18. století se náměstí a okolí stalo dobrou adresou pro bohatou aristokracii. Pomalu však upadalo do havarijního stavu a koncem 18. a začátkem 19. století se stalo téměř ruinou. Rozsáhlé restaurátorské práce na náměstí začaly v roce 1935 a pomalu se to navracelo ke své bývalé kráse. Původní název náměstí byl Plaza de Iglesia, podle nedochovaného kostela Iglesia Parroquial Mayor. Dnes na stejném místě stojí tříposchoďový barokní Palacio de los Capitanes Generales, dřívější sídlo španělských armádních velitelů, sídlo prezidentů a dnes slouží jako Museo de la Ciudad a představuje bohatou historii Havany. Budova má krásné nádvoří se sochou Kryštofa Kolumba.

zvony na Plaza de Armas
zvony na Plaza de Armas

Palacio del Cabo Segundo

Hned v těsné blízkosti je další nádherná stavba Palacio del Cabo Segundo. Tento velkolepý palác je stejně jako Palacio de los Capitanes Generales postaven z místního vápence, plného dutin a mořských zkamenělých živočichů.

Na náměstí Plaza de Armas rostou palmy královské a stojí zde mramorová socha Carlose Manuela de Céspedes – představitele boje za nezávislost. Náměstí je lemované barokními domy s podloubími. Stánkaři a prodejci nabízejí na venkovní tržnici knihy a časopisy. To jsme si nemohly nechat ujít a listovaly jsme si výtisky z let 1940 až do doby revoluce.

Carlos Manuel de Céspedes
Carlos Manuel de Céspedes

 Hotel Ambos Mundos

 Na náměstí jsme si zašly na oběd a pak zamířily do hotelu Ambos Mundos. Výtahem jsme vyjely do střešního baru a kochaly se výhledem na Havanu. Objednaly jsme si kávu a odpočívaly. Ještě jsme se nedostaly domů a už jsme po městě nachodily přes 17 kilometrů  O hotelu Ambos Mundos, ve kterém bydlel Ernest Hemingway, se dozvíte více v další části cestopisu.

cestopis následující

cestopis předcházející

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *