• Menu
  • Menu

Kuba 1- Cemetario de Colon

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Severní a Střední Amerika » Kuba » Kuba 1- Cemetario de Colon

Turistická karta a ubytování 

Než jsme odletěly na Kubu, musely jsme navštívit kubánské velvyslanectví. Janka v Bratislavě a já v Praze na adrese: Jinonická 762/14, 150 00 Praha – Košíře. Turistickou kartu, která nahrazuje vízum, jsem dostala bez čekání. Předložila jsem pouze letenku, adresu prvního ubytování a pas. Zaplatila jsem 750 korun a bylo vyřízeno. V čekárně jsem si vzala dobrou mapu Kuby a pěkně zhotovenou brožurku popisující nejkrásnější místa Kuby. Ubytování v Havaně jsme si zařídily přes paní Helenu Rodriguez, ([email protected]), která v Havaně dříve pracovala na české ambasádě. Napsaly jsme jí termín příletu a odepsala nám, že je vše zajištěno. Letenky na Kubu jsme si koupily s odletem z Prahy do Frankfurtu a dále do Havany se společností Condor.

Přílet do Havany

Protože jsme odlétaly s Lufthansou do Frankfurtu již v ranních hodinách, Janka musela ještě absolvovat dlouhou cestu z Bratislavy, přijet večerním vlakem a spát v Praze. Taxíkem jsme odjely na letiště a odbavily se na let. I na tak krátkém letu jsme dostaly výborný chleba s lososem a nápoje. Na let s Condorem jsme ani nestály frontu a za chvilku jsme už seděly v letadle. Se stejnou společností jsme odlétaly na Kostariku před půl rokem a za tu dobu se servis poněkud změnil. Už jsme nedostaly zdarma sluchátka s možností koukat se na filmy. Chtěli 8 euro a za víno 4,50 euro. Víno jsme si objednaly, ale místo koukání na filmy jsme pozorovaly pouze informace o letu a mapu na obrazovkách. Let trval 10 hodin a deset minut a byl plný německých důchodců. Část letu jsme prospaly a zbytek času četly a povídaly si. Musely jsme během letu také vyplnit posádkou rozdané Declaración de Aduana para pasajeros. Dotazník vyžaduje číslo pasu, číslo letu, jestli nemáme něco k proclení a poté se odevzdává po příletu do země. Turistickou kartu jsme si po celý pobyt nechaly u sebe v pasu. Je velice důležitá a střežily jsme ji jako oko v hlavě. Při ubytovaní je vždy vyžadována zároveň s pasem!

Výměna peněz

Časový rozdíl byl -7 hodin a do Havany jsme přiletěly okolo osmé večer. Prošly jsme pasovou kontrolou, kde si nás vyfotili, a šly si vyzvednout zavazadla. Vyjely na pásu hned na začátku a díky tomu jsme byly venku z budovy jako jedny z prvních. Neztrácely jsme čas a okamžitě jsme pospíchaly k okénku Cambio a vyměnily si eura za CUC. Jak jsme později zjistily, měly jsme obrovské štěstí. Celá tato procedura někdy zabere i několik hodin a my byly za půl hodiny venku. Taxík do města z letiště stál 25 CUC. Cena je to standardní a nedá se vyjednávat.

Ve čtvrti Nuevo Vedado

Před domem Heleny ve čtvrti Nuevo Vedado, nás již očekávali. Velice srdečně nás přivítala dcera a vnuk paní Heleny. Sice u nich nebylo místo, ale zavedli nás o pár metrů níž k sousedům, do krásného domečku se zahradou. Pan a paní domácí nám dali dvě láhve balené vody a formality nechali na druhý den na ráno. Posadily jsme se za tmy do kvetoucí zahrady s křesílky a popily slivovici. Jsme v krásné čisté a klidné čtvrti. Pokojík byl malý, ale měly jsme tu vše potřebné. Snídani jsme měly domluvenou v domě paní Heleny. Donesly jsme jí nějaké dárky a dobroty z Čech a Slovenska, ale paní Helena odletěla do zahraničí a tak jsme předaly tašku jejímu manželovi. Vesele prohlásil, že vše spořádá sám. Mluvil trochu česky a dal nám pár cenných informací o Havaně. Jak se kam dostat, kolik dát za taxi do centra, kde je autobusové nádraží a nejbližší obchod, a na mapě nám ukázal, kde přesně jsme ubytované. Janka mapu ofotila do Iphonu a dobře udělala, protože mapa v průvodci nebyla dostatečně podrobná. V obývacím pokoji měli plno fotografií a obrázků z Prahy. Na terase domu obklopeného zelení poletovaly maličké hrdličky. Donesli nám toust se šunkou a sýrem, míchaná vajíčka, čaj, ovoce a džus. Jsou zde na české turisty zvyklí a byla to jediná snídaně, u které nám nabídli čaj.

Cemetario de Colon
Cemetario de Colon

Největší hřbitovy světa – Cemetario de Colon

Zašly jsme si koupit místenky do Viñales na autobusové nádraží Viazul. Máme jet až za dva dny, ale nechtěly jsme riskovat, že lístky budou již vyprodané. Zaplatily jsme 24 CUC za obě na osmou hodinu ráno. Z nádraží jsme pokračovaly pěšky na hřbitov Cemetario de Colon, na adrese Avenida 12 and Calle 15, Vedado. Nachází se zde největší koncentrace soch a pohřebních památek na Kubě. Hřbitov má rozlohu 56 ha a je jedním z největších historických hřbitovů na světě. Je považován za druhý nejdůležitější v Latinské Americe, hned po hřbitově La Recoleta v Buenos Aires. Hřbitov byl založen podle projektu španělského architekta jménem Calixto Aureliano de Loire y Cardoso, který zde žil a který zemřel jen dva roky po zahájení projektu. Byl jedním z prvních lidí pohřbených na tomto hřbitově.

památník hasičům
památník hasičům

Cemetario de Colon je obrovský a prohlídka trvala nejméně dvě hodiny. Zaplatily jsme každá 5 CUC a šly na průzkum. Ke vstupence jsme nedostaly žádnou brožurku a musely jsme si vystačit s informacemi v průvodci. Hřbitov byl založen v roce 1868 a pojmenovaný je podle Kryštofa Kolumba, Cementerio de Cristobal Colon. Hlavní bránu zdobí sousoší Panny Marie Milosrdné z carrarského mramoru a portál se třemi byzantskými oblouky. Široké ulice, náměstí, staré stromy a honosné hrobky připomínají slávu a bohatství staré Havany. Všechen ten mramor v zářivě bílé nás v poledním slunci téměř oslepoval. Je zde více než 500 mauzoleí, kaplí a rodinných hrobek. Zahrnují všechny možné styly, třeba art deco, egyptské motivy, dokonce i pyramidu, renesanční, byzantské, novoromantické a další. V centrální oblasti jsou nejhonosnější hrobky bohatých a slavných a jak okázalost ustupuje, jsou zde hroby duchovních, vojáků, chudých, obětí epidemií, pohanů a zločinců.

Hlavní brána
Hlavní brána

Osmiboká kaple

Nejdříve jsme zašly k osmiboké kapli, jediné svého druhu v Havaně. Právě tam probíhal pohřební ceremoniál a tak jsme se nešly podívat dovnitř. Byly jsme svědky i exhumace jednoho z hrobů.

La Milagrosa

Zajímavostí s legendou je krypta Amelie Goyre de la Hoz, která v roce 1901 zemřela při porodu ve věku pouhých 24 let. Byla v osmém měsíci těhotenství. Je známá jako La Milagrosa. Podle místní tradice bylo dítě do hrobu umístěno u jejích nohou. O několik let později, když bylo její tělo exhumováno, bylo dítě nalezeno v jejím náručí. Lidé se začali jejímu hrobu klanět, přinášely dary, květiny, vyslovovali svá přání a doufali v zázraky. Věřící zde provádějí jakýsi rituál. Třikrát se projdou kolem hrobu, modlí se, dotýkají se sochy a hrobky a nesmějí se při tom otočit ke kryptě zády.

La Milagrosa
La Milagrosa

Obdivovaly jsme dokonalou kopii Michelangelovy Piety, dále památník Las Victimas de la Caridad z italského mramoru, postaveného na počest 25 hasičů, kteří zemřeli při velkém havanském požáru roku 1890. Je neuvěřitelně detailní s vynikajícími reliéfy, včetně obličeje každého z hasičů. Další hrobka připomínala kopii zjevení Panny Marie Lurdské.

památník hasičům
památník hasičům

Nepřehlédnutelný byl monument postavený jako památník pro osm studentů medicíny, kteří byli falešně obviněni z toho, že poničili náhrobek španělského novináře. Byli odsouzeni k smrti a zastřeleni 27. listopadu 1871. 27. listopad je připomínán na Kubě jako den národního smutku.

kaple mediků
kaple mediků

Poté, co Castro převzal zemi a komunismus se stal neslučitelným s náboženstvím, byla Kuba vyhlášena za ateistický stát. To platilo až do roku 1990, kdy Castro neochotně povolil náboženství. Vánoční slavnosti, které byly zakázané od roku 1969, byly obnoveny a náboženské památky, obřady, kostely a hřbitovy jsou opět důležité v životě Kubánců.

cestopis následující

cestopis předcházející

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *