• Menu
  • Menu

Helsinské menu 4

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Finsko » Helsinské menu 4

Helsinské přístavní trhy 

Helsinský přístav patří k největším v zemi a kromě přístaviště mořských kolosů má na jeho březích místo Kauppatori, Tržní náměstí, se svými po celém Finsku proslavenými  trhy.

Přístav Helsinki

Kauppatori

Rozhodně stojí za návštěvu, při které v mnoha směrech objevíte tvář skutečného Finska. Desítky bárek malých farmářů a rybářských lodí se sem sjíždějí od časných ranních hodin z okolních městeček, vesnic či mnoha ostrovů helsinského archipelagu, výjimkou nejsou lodě  z dalekého Laponska. Prodejní stánky jsou rozložené po celém nábřeží, často se však prodává přímo z palub zakotvených bárek, což má zejména pro suchozemce více než romantickou atmosféru.

Přístav Helsinki

 

Mořské delikatesy

K nejvyhledávanějšímu zboží patří čerstvé nebo pečené herinky, šproty a ančovičky,  samozřejmě lososi, pstruzi či tuňáci. Přičemž menu je návštěvníkům připravováno a servírováno přímo na palubách zakotvených rybářských bárek. K tomu množství všemi ve Finsku oblíbených lesních plodů – ať již čerstvých nebo v podobě nejrůznějších džemů, marmelád a kompotů.

Přístavní trhy Helsinky

Lihapiirakka

Nechybí proslavené masové koláče, lihapiirakka, něco na způsob koblih nebo strůdlu, plněné kořeněnou masovovou směsí. Mimochodem je zábavné sledovat sledovat zdejší racky. Zatímco někteří jenom přihlouple hledajíí drobečky na chodnících,  ti chytřejší si za své místo vybírají  přímo kiosky. Sledují zde nic netušící zákazníky, kterým jejich jídlo záhy během minuty ukradnou.

 

Řemeslné výrobky

Kromě potravin zde objevíte typické severské ručně vyrobené produkty počínaje loveckými noži, lahvemi vyřezanými z paroží sobů a dřevin jalovců, výrobky pro domácnost a konče třeba čepicemi, šálami a svetry zdobenými motivy severské přírody.Výrobu řady z nich může pak sledovat přímo v tom kterém pobřežním stánku.

 

Helsingin Toripojat

Tržiště prostupují  vyhřívané stanové restaurace a kavárničky, určitě  však zajděte do populárních stánků  „Helsingin Toripojat„(volně přeloženo “obchodní kluci”), které jsou nedílnou součástí trhů již od jejich počátků. Můžete si být jistí, že budete příjemně, rychle a levně obslouženi – pirohy, sobí či jehněčí klobásy či rybí mísy zde dostanete v průměru za 2,50€. Podobně jako v mnoha helsinských kavárnách vám “kluci” uvaří kávu podle tradičního způsobu, navíc každý extra šálek za sníženou cenu.

Tržnice Vanha Kauppahalli

Pokud snad počasí zdejším nákupům nepřeje, zajděte do hned vedle přístavu stojící tržnici Vanha Kauppahalli. Jedná se o unikát jedné z mála v Evropě dochovaných starých  klasických  tržnic s malými dřevěnými stánky. Původní neorenesanční sloh budovy byl v mnoha směrech zachován od doby otevření v r. 1889 a tržnice tak patří k jedněm z mnoha architektonických památek Helsinek. Prodává se zde prakticky všechno –  sobí či medvědí maso, věhlasná severská čokoláda, či domácí rukodělné předměty. Ceny jsou zde poněkud vyšší, než v běžných obchodech, ovšem kvalita je nepoměrně vyšší. Naopak ceny za občerstvení jsou oproti venkovními tržiště nižší.  Součástí tržnice je jedno z nejhezčích posezení s výhledem na přístavní ruch : Cafe-restaurant Story. Jídla jsou připravovaná z toho, co právě tržnice, anebo do přístavu přijíždějící trhovci nabízejí. Můžete vybírat z domácích jídel z větší části připravených z tradičního vepřového, hovězího a ryb, pečivo výlučně z místní domácí pekárny.

Tržnice přístav Helsinki

Podobně jako Finové, ani vy zde nemusíte nutně pouze nakupovat. Přístavní tržiště je totiž zároveň společenským korzem, kde se řeší politické, kulturní, sportovní či  filozofické otázky. Stánek od stánku, loď od lodě. Stačí nadhodit téma a chytne se všude. Nad to všechno je helsinský přístav i výchozím bodem pro trajektové výlety k mnoha blízkým ostrůvkům.

foto: zdroj internet

následující výlety Helsinský archipelag

předcházející jídlo a pití Finsko

 

cestounecestou

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *