• Menu
  • Menu

Helsinské menu 5

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Finsko » Helsinské menu 5

Helsinský archipelag i Unesco

Pokud byste zde tedy zatoužili po volné a divoké přírodě, potom vás ani v tomto ohledu Helsinki nezklamou. Město je totiž součástí archipelagu, který tvoří přes tři sta nádherných ostrovů a poloostrovů, všechny dosažitelné celodenní trajektovou dopravou. Typickým příkladem tohoto přirozeného uspořádání je ostrov Lauttasaari v západní části Helsinek.

Lautassari
Lautassari

Lauttasaari

V podstatě se sice jedná o běžnou čtvrť- Lauttasaarensalmen – s řadou činžovních domů a podniků, ovšem s jednou podstatnou výjimkou: celá čtvrť je obklopena přírodními plážemi a vysokými útesy. Z nejvyššího  z nich – Myllykallio – je panoramatický výhled všemi směry, kdy si můžete udělat reálnou představu o podobě helsinského souostroví. Na východní straně ostrova jsou kotviště jachet, motorových člunů a rybářských bárek, přičemž pro suchozemce je jednou z atrakcí to, co naopak pro Finy naprosto všední záležitostí: v podzimních týdnech může být svědky netradičních dopravních konvojů, kdy obří tahače dopravují nejrůznější plavidla k přezimování na pevninu.

zimoviště lodí-Lautas

Poloostrov Pornaistenniemi

Holdujete-li rybářství, poloostrov Pornaistenniemi na severovýchodním okraji Helsinek je skvělým místem, kde lze ulovit lososa nebo pstruha. Jenom si musíte přivstat, protože zátoka je vždy plná rybářů a nejlepší místa jsou vždy od časných hodin zabrána. Pára, která v zimě vychází ze zdejších téměř zamrzlých peřejí, dělá z rybolovu téměř magickou podívanou.  Poloostrov je protkán hustou sítí v lesích ukrytých říček a jezírek a návštěvníkům nabízí nevšední zážitek, kdy takřka v „centru města“ mohou prozkoumávat skutečnou divočinu na loďkách.

ostrov rybářů

Kaunissaari 

Ostrůvek Kaunissaari, asi dvě hodiny plavby z centra, je oblíbenou destinací pro milovníky saun. Pro poznání jejich různých podob jsou zde pořádány exkurzní výlety, samozřejmě s možností vyzkoušení. Ostrov je úzkým pruhem země o rozloze cca 2x1km s kouzelnými skalnatými útesy, které ukrývají příjemné písečné pláže. Na své si zde rozhodně  přijdou fotografové a milovníci kempování.

Harakka Nature Centre

Harakka Nature Centre je jedním z nejvhodnějších míst pro rodinné a přírodovědecké výlety. Nespočet  přirozených zahrad, mořských niv a močálů poskytuje vhodné podmínky pro život zvěře ve volné přírodě. Žádný jiný ostrov v souostroví Helsinki nepředstavuje takovou biologickou různorodost.

Haraka

Suomenlinna

Naopak zejména pro milovníky vojenské historie, a samozřejmě pro malé malé kluky, je jednou z nejpopulárnějších památek Finska ostrovní oblast Suomenlinna. Jde totiž o vojenskou námořní pevnost vybudovanou v polovině 18.století  na šesti zdejších ostrůvcích, které jsou dosažitelné pouze 15´ jízdou trajktem. Zpočátku sloužila Švédům jako obrana proti Rusům, těm posléze jako vojenská základna při okupaci Finska. Pevnost patří k světovému dědictví UNESCO. Je přezdívána „Gibraltarem severu“ a kromě historie je vhodným místem pro pikniky a cykloturistiku.

vojenská pevnost

předcházející část přístavní trhy Helsinky

Začátek historické Helsinki

 

 

cestounecestou

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *