• Menu
  • Menu

Hi5! Výstava, která pobaví

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihomoravský kraj » Hi5! Výstava, která pobaví

Výstava Hi5!

Oficiální pozvánka na výstavu

Mnohdy jsem se ocitla v galerii moderního umění a ani trochu jsem nerozuměla vystavovaným dílům. Malby a skulptury amorfních tvarů sice zanechávaly pocitový dojem, ale nepodařilo se mi zjistit, „co tím chtěl autor říci“. Jakou mají tyto díla náplň, poselství či smysl, co přesně si z takové výstavy mám odnést? Mnohdy napoví název, pokud tedy není označen „Obraz č.124“. V takových případech jsem již opravdu bezradná.

S nejistým pocitem jsem vstupovala do centrální haly Domu umění v Brně. Co když mě čeká další taková výstava, při které si uvědomím, jaký kulturní neznaboh a neandrtálec jsem? Uvidíme. Zakupujeme lístek. Studenty uměleckých oborů potěší, že v jejich případě je vstupné zdarma. První výstavní dílo v podobě videa na nás čeká již v suterénu u šaten. Je to krátké video o vzniku jedné z akčních maleb v prostorech galerie. Zajímavé a poutající, doufám, že to tak bude i pokračovat dále. Vstupujeme do hlavních výstavních prostor, kde nás upoutá v prostoru samostatně stojící zapojená lednička. S ostychem otevíráme dveře a koukáme do útrob. Ještě jsme si nepřečetli průvodce výstavou, tak pouze odhadujeme smysl instalace. Jen pro zábavu, o pár minut později si čteme, co chtěl autor tímto říci a propukáme v smích. Uvnitř lednice se nachází ledová busta prezidenta Václava Klause. Co? Nerozumím a autor osvětluje situaci. Reakce na názory našeho milého pana prezidenta týkající se globálního oteplování.

Studenti pěti vybraných vysokých škola zabývajících se designem, konceptuálním uměním, akční malbou i videoartem. Velmi zajímavý je motiv výstavy. Nebyli vybíráni reprezentativní studenti škol, ale spíše díla vyčnívající, svérázná a otevřená dialogu. Jména studentů i veškeré podrobnosti o výstavě naleznete na internetových stránkách Domu umění.

Prostory galerie

Mnoho ze studentských prací se zabývá současnou tematikou společenského života. Opravdu velmi poutavé instalace poukazující na dnešní sociální problémy novou formou. Jedna práce je lepší než druhá a nad každou z nich se při nejmenším pousměji, pokud rovnou nespustím pětiminutový výbuch smíchu. Výstava mne doslova pohltila a určitě si ji ještě jednou zopakuji. Nadání a potřeba vyjádřit se těchto studentů se setkali s vlídnou myslí kurátorů výstavy, kteří ponechali prostory volně k využití a studenti sami mohli rozhodnout o nejideálnějším umístění svých prací.

Akční malba jednoho ze studentů, je zde možné shlédnout i video dokumentující vznik.

Doporučuji ve vestibulu u kasy vzít průvodce výstavou. Je bezplatný a velmi vám pomůže při řešení smyslu instalací.

Doufám, že i vám přinese výstava takový krásný zážitek, jako mně.

Místo:

Dům umění města Brna

Doba konání výstavy: 6.2. – 10.3. 2013

 

 

Katka

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *