• Menu
  • Menu

Vratěnín

Sv.Donát a bunkr na prodej

Barokní socha sv Donáta : socha pochází z let 1750. Vratěnín je vesnicí , kterou často stíhaly bouřky s krupobitím. Proto se v roce 1750 rozhodli Vratěninští, že na hoře šibenik postaví sochu sv Donáta, který je uctíván jako patron proti bouři, blesku a krupobití, aby chránil vesnici a pole před následky bouří. V příbězích z Vratěnína, v povídce o Donátu se uvádí, že od postavení sochy sv. Donáta se krupobití a velké bouřky Vratěnínu převážně vyhýbají. Socha byla v roce 2007 kompletně zrestaurována  ( materiál muškový vápenec)

barokní socha sv. Donáta u Vratěnína

Bunkr (řopík) – necelý půl kilometru v polích za Vratěnínem  se nachází opuštěný bunkr (řopík) , opodál stojí silueta kříže .

Řopík – lidový název železobetonového objektu lehkého opevnění , vzor. 37. Název je odvozen ze zkratky ŘOP (Řěditelství opevňovacích prací). Řopíky se budovaly v polovině 30. let minulého století. Zajímavost (2013) : ve Vranově nad Dyjí se v únoru 2013  konala prohlídka bunkrů lehkého opevnění vybudovaných před druhou světovou válkou. Nepořádali ji ovšem nadšenci z klubu vojenské historie, ale samotné ministerstvo obrany. To se totiž snaží nevyužívané objekty prodat. Zájemci o koupi takzvaných řopíků se tak mohli na vlastní oči přesvědčit, v jakém stavu se opevnění nachází.

bunkr u Vratěnína

Vratěnín je obcí a hraničním přechodem do Rakouska, leží 10 km od Bítova na staré obchodní cestě ze Slavonic do Drosendorfu. Písemné zmínky o obce jsou již z.r 1251 a od roku 1323 je Vratěnín městem. Z poloviny 17. století pocházejí zprávy, žeVratěnín měl ve svém znaku „českého lva“, avšak znakové privilegium Vratěnín nedostal ani při svém povýšení na městečko králem Janem Lucemburským v r. 1325, ani nikdy později. Znak i prapor získal Vratěnín v roce 1997. Z rukou tehdejšího předsedy Parlamentu ČR ing. Miloše Zemana převzal dekret o udělení obecního znaku a praporu starosta Vratěnína.

Vratěnín byl roku 1996 vyhlášen vesnicí  roku a patří do vesnické památkové zóny.

Pro turisty zde  zřídili  značenou vycházkovou trasu s názvem ,,Graselova stezka“, která vede kolem řeky Dyje do přírodní rezervace Bílý kříž s romantickou vyhlídkou na údolí řeky.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *