Zajímavě řešené prostory Fait Gallery se nacházejí v Brně na ulici Božetěchova. Budova je začleněna do komplexu univerzity VUT. Majitelem prostor a provozovatelem galerie je brněnský podnikatel Igor Fait. Jeho snahou je přinést umění blíže lidem. Privátní sbírky a zahraniční galerie spolupracují na programu výstav. Podpora českých umělců, kteří stojí třeba i na počátcích své kariéry, podpora soukromých sběratelů začátečníků i již zaběhlých velkých žraloků….. Galerie funguje na trošku jiném konceptu než klasické státní instituce. Charakterizuje sama sebe jako společnosti a interesovaným pomáhající fungující společnost přinášející umění a znalosti. Mnozí využívají profesionální poradenskou činnost při nákupu děl.
Galerie funguje od 22. února loňského roku a již od počátku se orientovala na prezentaci českého a zahraničního výtvarného umění 20. a 21. století, na které se pan Igor Fait specializuje. K již zmíněným výstavním prostorám patří ještě druhé ohnisko Fait Gallery Preview, jež se nachází na Dominikánském náměstí. Hlavní výstavní prostory sladovny bývalého královopolského pivovaru byly upraveny pro účely galerie. Díla se zdě mění čtyřikrát do roka a vybírá je kurátorka Fait Gallery Denisa Kujelová. Klasicky Fait gallery představuje svou stálou sbírku a sezónní výstavy privátní kolekce českých i zahraničních sběratelů. Obrazy a sochy jsou prezentovány v prostoru klenutých stropů, cihlových zdí a neutrální světlé podlahy. Světlo zde má velice důležitou roli, což si architekt uvědomil a náležitě s tímto elementem pracoval. Síla světla, díky němuž můžeme zažívat pocity a dojmy z umění je až hmatatelná. Velmi dobře zde byly zpracovány detaily. Od zábradlí, schodiště, světel, baru…..
Prostory mají silnou atmosféru a velmi dobře na sebe navazují. Velmi se mi líbil detail přechodu z jednoho výstavního prostoru do druhého, kdy jeden se nachází o úroveň níže. Postup po schodišti dolů ke sbírce a pohled na velká plátna shora je v posledních letech velmi často uplatňovaným principem. Celkově mi prostory galerie připomínaly jedny z výstavních prostor Albertina v Drážďanech. Soudobá forma prezentace výtvarných děl a moderní a soudobí umělci. Kombinace, na kterou se v posledních několika letech dost sází.
Na mě není posuzovat kvalitu těchto výstav, nejsem uměleckým kritikem. Mohu pouze říct, že jsou díla prezentována s náležitou úctou a respektem. Mě osobně se výstava Tomáše Bárty, která zde v současnosti probíhá, líbila. Jádro tvorby tohoto umělce je vázáno na fragmenty architektury v jiném kontextu. Tyče a laťky nejrůznějších forem a tvarů, kusy vlnitého plechu či zdi a zídky, okna a dveře, detaily staveb… To vše je převedeno do liniové nervní kresby propiskou, doplněnou barevnými elementy a rozlišností struktur. V Bártově stylu je viditelný vliv německé školy. Během jeho pobytu v Berlíně jeho liniové obrazy získaly elegantnější uhlazenější řád a formu. V průběhu jeho tvorby se mění i barevné kombinace. Na počátku využívá minimum barev s dominancí čárové kresby, později prostory vyplňuje hřejivými teplými tóny a v současnosti se v jeho obrazech objevují spíše odstíny šedé, černé, lososové…..
Vstup do Fait Gallery je zcela bezplatný. Otevírací doba je středa – čtvrtek 13:00 – 18:00, v sobotu potom 14:00 – 18:00. Pokud tedy máte chuť přijít, podívat se na moderní kresbu a poté debatovat v nějaké útulné kavárničce o dojmech a náladách……. Máte příležitost v cihlových prostorech shlédnout výstavu Tomáše Bárty.
Přidat komentář