• Menu
  • Menu

Mexiko 19 – Hierve el Agua

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Jižní Amerika » Mexiko » Mexiko 19 – Hierve el Agua

Vřící voda – Hierve el Agua

Hierve el Agua, dříve posvátné místo Zapotéků, leží v poměrně izolovaném místě a je rozhodně jedním z mexických nejlépe střežených tajemství. Výlety se sem dají podniknout s cestovní kanceláří, ale nejlepší je dopravit se vlastním vozidlem, takže máte máte více času na prozkoumání tohoto velkolepého místa. Nachází se v blízkosti vesnice San Lorenzo Albarradas asi 70 kilometrů od města Oaxaca. Silnice, po které jsme jely, se táhne působivou krajinou horských panoramat Sierra Norte. Místní obyvatelé nazývají oblast zkamenělými vodopády (Cascadas petrificadas). Pravděpodobně nic podobného a tak krásného na světě neexistuje. Snad jen v Pamukkale v Turecku.

Hierve el Agua

Sierra Madre a Hierve el Agua

Dojely jsme na malé parkoviště s několika restauracemi a stánky se suvenýry. Odtud jsme sestoupily po hřebenu kopce nezpevněnou klikatou cestičkou. Před námi se zanedlouho otevřel pohled na zelené kopce Sierra Madre a na neuvěřitelný přírodní úkaz zkamenělých vodopádů Hierve el Agua – Vřící voda. Slunce svítilo a jasně modrá obloha se odrážela od přírodních vápencových bazénů. Říká se jim Amfiteátr a vznikly na odlišných plošinách na vyšší a nižší úrovni. Nad nimi z pukliny ze země vyvěrají čtyři prameny obehnané plotem.

Hierve el Agua

Voda vybublávající pod tlakem nad bazénky nebyla kupodivu vařící, jak by název napovídal, ale dosahovala maximálně 25 stupňů. Název tedy pravděpodobně vznikl při pozorování bublající vody, která vyvolává dojem, že se vaří. Její prameny jsou nasycené uhličitanem vápenatým a hořčíkem a mají léčivé vlastnosti. Jsou v barvě od světlé tyrkysové až smaragdově zelené do žlutozelené v závislosti na počasí a minerálních látkách. Ve dvou horních bazénových jezírkách se dá plavat. Z horního bazénu trčí osamělý zkamenělý strom, který dodává krajině až surrealistický vzhled. V případě, že voda není příliš vysoká, je možné opatrně dojít po kraji bazénu až ke stromu. Janka se tam pochopitelně vydala a já trnula hrůzou, že se zřítí z útesu.

Hierve el Agua

Zkamenělé vodopády

Poté, co jsme se dostatečně pokochaly, jsme si šly prohlédnout a nafotit zkamenělé vodopády. Po tisíce let minerální voda pomalu vytekla přes útes a vytvořila přírodní zkamenělé vodopády. Vznikly stejným způsobem jako krápníky v jeskyních. Na první pohled vypadaly jako zamrzlé, což není možné vzhledem k mírnému klimatu jižního Mexika. Největší z řady zkamenělých vodopádů je více než 200 metrů vysoký. Je oslnivě bílý a padá do hlubokého kaňonu.

Hierve el Agua

Vstupné a otevírací doba

Vrátily jsme se zpět na dva kilometry vzdálené parkoviště, využily čistých toalet, kde jsou i kabinky na převlečení a zašly si do restaurace na kokosový ořech a popíjely jsme spokojeně kokosovou vychlazenou vodu. Návštěva Hierve el Agua pro nás byla nezapomenutelným a jedinečným zážitkem. Jen pro informaci vstupné bylo 25 MXN a areál je otevřen denně od 8:00 do 19:00. I když tu kupodivu nebylo v poledne moc lidí, jistě by bylo lepší sem zajet brzy ráno, když se probouzejí velcí dravci a vznášejí se nad kaňonem a nebo naopak večer, kdy se oblast vylidní a sledovat západ slunce a měnící se barvy vody.

Hierve el Agua

cestopis následující

cestopis předcházející

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *