• Menu
  • Menu

Mexiko 18 – Teotitlán del Valle

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Jižní Amerika » Mexiko » Mexiko 18 – Teotitlán del Valle

Tradice tkaní koberců v Teotitlán del Valle

Dnes byl druhý den našeho organizovaného výletu z města Oaxaca. Na programu jsme měly návštěvu tradiční výrobny koberců, prohlídku oblasti zvané Hierve el Agua, starobylé město Mitlu, palírnu mezcalu, samozřejmě vynikající oběd a nakonec Tulský strom ( El Árbol del Tule).

cesta do Teotitlán del Valle

Koberce rodiny Vasquez

Projížděly jsme Jankou krásnou kaktusovou krajinou s políčky mezcalu a užívaly si slunečného počasí. Obdivovaly jsme, jaké zde v tak náročném terénu vybudovali skvělé silnice. Cesta nám pěkně ubíhala, všude byl klid, na silnici málo aut a jen občas zemědělci sklízeli úrodu. Zastavili jsme s naším malým autobusem, kterým s námi cestovala skupinka turistů z celého světa, u krásné haciendy rodiny Vasquez. Vasquezovi jsou proslulí svým tradičním uměním tkaní koberců. Stejně jako původní obyvatelé i oni stále používají stoprocentně přírodní barvivo a čistou vlnu. Majitel tkalcovny je Isaac Vásquez García, nejstarší žijící člen jedné z nejznámějších tkalcovských rodin v Teotitlán del Valle. Pracuje zde samotný Isaac se svými třemi syny a pěti dcerami. Každý člen rodiny vytváří své osobní vzory. Ty Izákovy pocházejí ze starých zdrojů. Vytváří motivy z Monte Albanu, starých kodexů, prehistorických jeskynních maleb, reprodukcí Diega Rivery, geometrické vzory ze starobylého města Mitla a další.

tkaní koberců v Teotitlán del Valle

Výroba koberců

Bylo nám názorně předvedeno, jak koberce vznikají a to od čištění vlny, česání, tkaní vlákna na starobylém kolovrátku, barvení až po samotné tkaní na tkalcovských stavech. Během výkladu jsme si mohli prohlédnout i řadu květin, kořenů a kůry používaných na barvení a vzorky přízí všemožných barev a stádií zpracování. Asi v polovině vyprávění o rodinné tradici a výrobě jsme s Jankou opustily skupinu a raději se vydaly podívat, jak tkají koberce na obrovských dřevěných tkacích strojích a jak nadále zachovávají mykací a tkalcovské metody zavedené v koloniálních časech. Stavů zde bylo asi 10 postavených na zastíněních verandách jejich nádherné haciendy a téměř všude se pilně pracovalo. Každé nové jednotlivé vlákno vetkávají do tkaniny a výsledkem je, že jedna strana je zrcadlovým obrazem druhého, takže tkaní může být vystaveno oboustranně. Nechtěly jsme vyrušovat od práce a navíc Janka prohlásila, že to není pro ni nic nového, že stejně tkala její stará babička ze Slovenska. Přešly jsme do luxusní prodejny v další části domu. Měli zde neuvěřitelnou škálu tkaných výrobků všech barev a velikostí. Každý koberec je unikátní díky jemným rozdílům v barvě a individuální interpretací návrhu ze strany tkalce. Chtěla jsem si vyfotit skoro všechny koberce, ale na stěně byl nápis nefotografovat, ale nakonec jsme se domluvili s majitelem, že mohu.

tkaní koberců v Teotitlán del Valle

Kupte si krásný koberec!

Obzvláště se mi líbil jeden koberec a ptala jsem se na cenu. Vyšlo by to na 80 tisíc v českých korunách a prý jsou ochotní mě koberec poslat domu lodí. Představa to byla nádherná, ale zůstalo jen u fotografií a krásných vzpomínek. Prošly jsme se okolo domu, venku bublal hrnec na ohni, kde se barvila vlna, z kuchyně voněl připravovaný oběd, po dvoře běhaly slepice a vládla tu moc příjemná atmosféra. Vyfotily jsme se s kamenným Mexičanem, nasedly do autobusku a vyrazily směr Hierve el Agua.

tkaní koberců v Teotitlán del Valle

cestopis následující

cestopis předcházející

 

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *