Zona Arqueológica de Mitla – UNESCO
Pokračovaly jsme dál směrem do městečka San Pablo Villa de Mitla, které se nachází 46 kilometrů východně od města Oaxaca. Je obklopeno úrodným údolím Tlacolula a vede sem velice náročně vybudovaná a perfektně udržovaná dálnice 190. Naším cílem byla Zona Arqueológica de Mitla, která je od roku 2010 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.
Brána mezi světem živých a mrtvých
Kousek od kostela jsme zaparkovaly a vydaly se k nedalekému archeologickému nalezišti Mitla, které spolu se starobylým městem Monte Albán bývalo nejdůležitějším náboženským centrem celého regionu. Původní název Mitla byl v jazyce Zapotéků Lyobaa – „pohřebiště“ a v jazyce nahuatl (původní aztécký jazyk, kterým v centrálním Mexiku stále mluví asi 1,5 milionu lidí) se stále používá název Mictlan – „místo mrtvých“. Tedy místo, které představovalo bránu mezi světem živých a světem mrtvých.
Mitla – Geometrické vzory
Mitla je na první pohled zcela odlišná od Monte Albánu, který stál zcela izolován na vrcholu kopce. Mitla je mnohem menší a sedí v údolí téměř v objetí města. Postavena byla Mixtéky a mezi lety 900 – 1521 se stala vzkvétajícím náboženským a občanským centrem. Byla využívána jak Mixtéky tak Zapotéky a to až do příchodu Španělů. Španělé starobylé kamenné stavby částečně rozebrali a stavební materiál použili na výstavbu kostela San Pedro, na jehož zdech jsou stále patrné původní složité geometrické vzory, kterými se Mitla vyznačuje. Na archeologickém nalezišti Mitla jsme napočítaly celkem 14 po sobě se opakujících vyřezávaných vzorů, které zdobí téměř každý povrch kamene a to nejen z venku, ale i uvnitř. Složité mozaiky a vlysy vytvořili lidé s opravdu uměleckými schopnostmi a to pouze s primitivními nástroji z křemene, obsidiánu a nefritu. Předpokládá se, že vzory symbolizovaly nebe, zemi, vodu a další elementy.
El Palacio
Prošly jsme se kolem hlavního nádvoří, kde se nacházejí hlavní skupiny budov s názvy: Grupo del Sur, Grupo del Adobe, Grupo del Arroyo, Grupo de las Columnas a Grupo de la Iglesia. Nejvýznamnější a nejkrásnější stavbou je El Palacio, na kterém je stále patrná červená barva a zdobí ji ty nejdokonalejší mozaiky. Jsou sestaveny z malých, jemně broušených a leštěných kamenů, které do sebe perfektně zapadají. Majestátní schody tohoto paláce nás zavedly do obdélníkové místnosti bez střechy. Tato Sala de las Columnas je se šesti monolitickými 3,5 metru vysokými sloupy z jednoho kusu sopečného kamene a jsou rozmístěny od severu k jihu.
Hrobky
Byly jsme tu samy jen s ostrahou a pán v uniformě na nás zamával a ukazoval nám, že si máme jít prohlédnout dvě hrobky. Měly jsme na zádech batohy a do úzkých hrobek bychom se dostávaly dost těžko. Naštěstí se nám hlídač nabídl, že naše věci pohlídá a mohly jsme si hrobky ve tvaru písmene T prozkoumat. Stěny jsou opět zdobeny kamennými mozaikami a klenba je jeden metr pod povrchem. Každý hrob je dlouhý pět metrů. S jakými předměty sem významné nebožtíky pochovali, zůstává tajemstvím, protože hrobky byly objeveny již vykradené.
Vrátily jsme se zpět ke kostelu a prošly si stánky s krásnými místními řemeslnými výrobky. Na mnohých z nich jsme rozpoznaly stejný motiv, jako byl na stěnách Mitly.
Další zastávkou bude palírna, kam se samozřejmě moc těšíme a to především na ochutnávku různých chutí mezcalu, ale to zase až příště.
Přidat komentář