Výlet do Hlubočep
Krajina je tady velmi členitá a rozmanitá. Nad údolím, kterým protéká Prokopský a Dalejský potok, se tyčí vrch Děvín. Horní plošina tohoto vrchu, pokrytá lesy a loukami, vám dovolí si užít nevšední a nádherný pohled na panorama Prahy, železniční tratě, mosty , dálnice. Na horizontech vás okouzlí pražské architektonické skvosty. Svah se vine podél Prokopského údolí. Dále je pak zastavěn domy se čtvrtěmi Zlíchov, Žvahov a Hlubočepy. Druhý břeh a svah údolí tvoří Barrandovské skály, čtvrť Barrandov a tekoucí řeka Vltava.
Historie Hlubočep – voda, která se musela čerpat z velké hloubky, dala název Hlubočepy. Osada Hlubočepy byla r. 1257 majetkem Vyšehradské kapitoly a část patřila Strahovskému klášteru. 1388 vlastnil Hlubočepy klášter kartuziánů, v tomto období zde byly založeny vinice a chmelnice. Po husitských válkách patřily Hlubočepy Starému městu a soukromníkům, r. 1547 zkonfiskoval osadu Ferdinand II. Vlastníků bylo později ještě několik a po hospodářském využití území se zde od poloviny 19. století začaly objevovat průmyslové podniky. Mimo vápencových dolů, vápenky , sklárny, zde byl postaven lihovar a další. Od roku 1922 se staly Hlubočepy součástí Velké Prahy. Roku 1870 začala stavba Buštěhradské železniční trati , charakteristikou a dominantou této oblasti je i viadukt Pražského Semmeringu. Od roku 2003 vede do Hlubočep tramvajová trať, přes údolí a Růžičkovou roklí se dostanete až na Barrandov. V Hlubočepích najdete i železniční nádraží .
Celá oblast Hlubočep a Prokopského údolí je opravdovou oázou na výlet či procházku Potkáte tady cyklisty, rodiče s dětmi, seniory, pejskaře, milovníky adrenalinových sportů, fotografy, malíře…V Prokopském údolí a na Hlubočepských plotnách jsou místa i pro milovníky lezení.
Přidat komentář