• Menu
  • Menu

Hlubočepské skály – výlet s dětmi

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Hlubočepské skály – výlet s dětmi

Výlet do Hlubočep

Krajina  je tady velmi členitá a rozmanitá. Nad údolím, kterým protéká Prokopský a Dalejský potok, se tyčí vrch Děvín.  Horní plošina tohoto vrchu, pokrytá lesy a loukami, vám dovolí si užít nevšední a nádherný pohled na panorama Prahy, železniční tratě, mosty , dálnice. Na horizontech vás okouzlí pražské architektonické skvosty.  Svah se vine podél  Prokopského údolí. Dále  je pak  zastavěn domy  se čtvrtěmi  Zlíchov, Žvahov a Hlubočepy. Druhý břeh a svah údolí tvoří Barrandovské skály, čtvrť Barrandov  a tekoucí řeka Vltava.

Hlubočepské skály
Hlubočepské skály

Historie Hlubočep – voda, která se musela čerpat z velké hloubky,  dala název Hlubočepy. Osada Hlubočepy byla r. 1257 majetkem Vyšehradské kapitoly a část patřila Strahovskému klášteru. 1388 vlastnil Hlubočepy klášter kartuziánů, v tomto období zde byly založeny vinice a chmelnice. Po husitských válkách  patřily Hlubočepy  Starému městu a soukromníkům,  r. 1547 zkonfiskoval osadu Ferdinand II. Vlastníků bylo později ještě několik  a po hospodářském využití  území se zde od poloviny 19. století začaly objevovat průmyslové podniky. Mimo vápencových dolů, vápenky , sklárny, zde byl postaven lihovar a další. Od roku 1922 se staly Hlubočepy součástí Velké Prahy. Roku 1870 začala stavba Buštěhradské železniční trati , charakteristikou a dominantou této oblasti je i viadukt Pražského Semmeringu.  Od roku 2003 vede do Hlubočep tramvajová trať, přes údolí a Růžičkovou roklí se dostanete až na Barrandov. V Hlubočepích najdete i železniční nádraží .

Celá oblast  Hlubočep a Prokopského údolí je opravdovou oázou na výlet či  procházku   Potkáte  tady cyklisty, rodiče s dětmi, seniory, pejskaře, milovníky adrenalinových sportů, fotografy, malíře…V Prokopském údolí  a na Hlubočepských plotnách jsou místa i pro milovníky lezení.

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *