O projektu olympijského parku na Letné se už napsalo mnohé. Ani titulky typu „Bláto za 80 milionů“ nás ale neodradili a do parku jsme se vypravili hned druhý den po slavnostním otevření. (pozn. Na návštěvu budete mít čas až do 23. 2., v případě, že by se čeští hokejisté probojovali až do finále, bude otevřeno až do 24. 2., každý den od 9:00 do 22:00.)
Je pátek, časné odpoledne, nad Prahou svítí slunce a my si to štrádujeme od tramvajové zastávky Sparta přes tak trochu rozbahněnou Letenskou pláň ke vstupu č. 1. (pozn. Do objektu vedou celkem 3 vstupy: ten 2. od zastávky Špejchar a 3. od kyvadla, vzdálený přibližně 5 minut od zastávky Čechův most.)
Po malých úvodních zmatcích, kdy do parku hledáme vstup (stejně jako téměř všichni okolní návštěvníci), přicházíme k malé unimobuňce s nápisem pokladna. Za vstup do areálu po nás žádají symbolických 50 Kč. (pozn. Děti do 15 let mají vstup zdarma. Pokud máte chytrý telefon, můžete si nahrát nějakou aplikaci a vstup budete mít také zadarmo. Více na úvodní straně http://www.olympijskypark.cz/ zcela nahoře. Vstupenky si můžete objednat i na internetu přes www.ticketpro.cz ) Hned u vstupu stojí slečna od T-mobile a přesvědčuje návštěvníky, aby si do chytrého mobilu zadali onu aplikaci.
Za pokladnami vás místní ochranka vyzve k otevření batohu a provede malou kontrolu, po které následuje odtržení vstupenky a tradá- konečně jsme v areálu. Ze všech stran na nás křičí nápisy „Soči 2014“ s olympijským znakem inspirovaným Muchovou známkou.
Stánky s občerstvením střídají půjčovny bruslí a jiného vybavení. Jelikož jsou naše domácí brusle totálně tupé, rozhodli jsme se nic nekomplikovat a v parku si vybavení zapůjčit. Za 90 minut půjčovného zaplatíte 80 Kč. Ale pozor! Musíte si s sebou vzít i vratnou zálohu 1000 Kč na každý pár bruslí. Pak následuje šatna. Vratná záloha za klíček od šatny 50 Kč (100Kč- záleží, kolik máte v peněžence, peníze se zde nerozměňují.) Nejdřív si jdete vyzvednout klíček a pak se snažíte vecpat mezi uzoučké uličky místní úschovny. Tohle je zatím podle mého názoru jedno z mála nedomyšlených míst v parku. (Nedokážu si to zde představit o víkendu, kdy se do parku nahrnou tisíce sportovních nadšenců.)
Po všech úvodních obstrukcích konečně vcházíme na ledový okruh. Poměrně úzká dráha, ve které se na můj vkus občas tísní až příliš mnoho návštěvníků, je naštěstí z obou stran ohrazena příjemným dřevěným zábradlím. Zvláště během brzdění a v zatáčkách děkuji za myšlenku nízké bariéry, do které co chvíli narážím, a která je mou záchranou ve vypjatých brzdících situacích. Jak si brzy všímám, rozhodně ve svých „brzdících akcích“ nejsem jediná. Jako Sáblíková si tedy rozhodně nepřipadám a tak raději míříme do dětského koutku. Tedy spíše dětského hřiště, které je opravdu velmi roztomile uděláno. Kromě pár krasobruslařů, kteří zde machrují s piruetami a skoky, tu jezdí malé děti s obrovskými nafukovacími míči. Atmosféru doplňují i převlečení bruslaři v kostýmech inspirovaných tvorbou Tima Burtona.
Bruslařská dráha vede okolo všech sportovišť- několika hokejových hřišť, běžecké dráhy, snowparku (Který je na tom se sněhem dost podobně jako naše lyžařská střediska.), curlingové dráhy a samozřejmě i hlavního pódia, na kterém se přenáší záběry přímo ze Soči. Jednotlivá hřiště si můžete zarezervovat a jít si zahrát společně s kamarády. V doprovodném programu parku nechybí ani výukové lekce jednotlivých olympijských sportů, jako je běžecké lyžování nebo bruslení. Pro závodníky a odvážlivce jsou připraveny závody ve snowparku i na biatlonovém okruhu.
Ať už si každý polemizuje na tím, že park byl postaven za spoustu peněz, a že hodně věcí nefunguje tak jak má, mě se tady líbilo. Návštěvou jsem byla přímo nadšená. Konečně se totiž zorganizoval projekt, který má podle mého názoru smysl! V čase, kdy nikde není sníh a po ledu ani památky, máme tak možnost oprášit tradiční zimní sporty a vyplavit trochu těch endorfinu při sportovních aktivitách. Endorfiny, které vám zaručeně pomohou k dobré náladě doplněné hudbou, sportovním nadšením z olympiády a obecně fajn atmosféra, to jsou pro mě hlavní lákadla Olympijského parku Soči – Letná 2014. A tak mi nezbývá než doufat, že se projekt osvědčí, a že se na Letné (nebo někde jinde) objeví i v průběhu dalších let.
Přidat komentář