Trojský kůň patří do Troji
Náhoda nás přivedla do Troji , kde naším cílem byl umělý vodní kanál , a kdy v mrazivém oparu jsme spatřili bájného Trojského koně v plné své kráse. Nevěřícně jsme zírali na umělecky ztvárněnou a řemeslně provedenou dřevěnou skulpturu, a na další kolem se vyskytující objekty, kameny a zvláštní chaos přikrytý do zimních balů. Přemýšleli jsme, zda je stavba obydlena. Příjemný chlapík, z kterého se posléze vyklubal sám majitel a stvořitel díla, nás mile zval dovnitř. Měli jsme štěstí, byl tady poprvé, při ještě trvající zimě. Dovolil nahlédnout i dovnitř stavby a my se ocitli v příjemné galerii, na stěnách visely právě obrazy Třešňáka. Dozvěděli jsme se, že když počasí dovolí, je zde k dispozici nejenom galerie, ale i občerstvení a na malém zbudovaném podiu jsou pořádány i jazzové koncerty. Milé pozvání na sezónní posedění na sklenku vína nebo poslech nás nenechal klidnými.
Na okraj: Trójský kůň je dílem výtvarníka a grafika Nacvalače a byl dominantou Císařského ostrova. Poté , co musel výtvarník místo opustit, byl mu nabídnut pozemek v blízkosti řeky a vodního kanálu.. Stavba byla zčásti rozebrána a přestěhována právě sem. Putovala sem na lodi . Postavit Trojského koně bylo snem Ivana Nacvalovače, při stavbě mu pomáhali přátelé a syn. Socha je vysoká téměř deset metrů a dlouhá jedenáct metrů.
Umělý vodní kanál je opodál. Na vodě právě trénují němečtí závodníci. Potkáváme spousty nedělních ranních běžců, pejskařů i celé rodiny s dětmi. Čas a zima nám nedovolí, zde prozkoumat další zajímavosti . Vracíme se dobře naladěni zpět přes řeku , za mostem shlédneme drezúru krásného černého vraníka a z povzdálí sledujeme jízdní policii na koních. Náš krátký , ale bohatý výlet končí podejitím pod symbolickým podloubím pověšených bagančat na stromech nad našimi hlavami.
Vodní kanál –jediný vodní kanál s divokou vodou u nás byl postaven v devadesátých letech. Se svým celoročním provozem je nejenom tréninkovou základnou pro naše úspěšné sportovce, ale i pro zájemce ze zahraničí a dále pak i pro obdivovatele a začátečníky divoké vody. Trénují zde i záchranáři a raftaři. Kanál najdete na pravé straně řeky Vltavy v Praze Troji. Technické parametry dráhy: délka 408 m,spád 3,6 m,průtok15m/s,hloubka cca 1m, šířka 11,8m, obtížnost WW III – IV. Je zde možnost i ubytování přímo u řeky.
Přidat komentář