• Menu
  • Menu

Holandsko Amsterdam, hlavní město současné architektury

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Holandsko » Holandsko Amsterdam, hlavní město současné architektury

Většina z turistů, kteří přijedou do Amsterodamu, očekávají město plné kanálů a tradičních domů s velkými okny bez záclon. Svůj čas tráví buď ve frontách směřujících do slavných muzeí, nebo v těchto muzeích, a to opět v dalších frontách vedoucích mezi jednotlivými uměleckými díly. My jsme navštívili jen jedno muzeum – Vincenta van Gogha, a protože jsme si z Amsterdamu nechtěli pamatovat pouze záda turistů ve frontě před námi, rozhodli jsme nasednout na kola a objet místní centrum a jeho historické památky v jednom dni.

Zvířecí útulek

Amsterdam nabízí ovšem mnohem více než pouze historické objekty, slavné coffee shops a muzea všeho druhu. Holandsko je už několik let na nejvyšší pozici, co se týká moderní kvalitní architektury v Evropě a Amsterdam jakožto hlavní město tyto kvality potvrzuje. Proto jsme hlavní část našeho výletu po tomto městě věnovali obhlídce místních architektonických skvostů. Jedním z nejlepších příkladů je bytový okrsek Borneo-Sporenburg. Jedná se o práci mnoha architektonických kanceláří, mezi kterými nechyběla ani taková významná jména jako je MVRDV, Mastenbroek nebo UN Studio. Na konci 20. století byl prostor amsterodamských doků typickým příkladem nepříjemné, industriální zóny, o jejíž hodnotě a kvalitě se nemusíme ani zmiňovat. Všechno se změnilo, když zde urbanistický ateliér West 8, na popud amsterodamského magistrátu navrhl regeneraci celého pozemku a výstavbu jednotlivých bytových jednotek. Nyní se z místa stala jedna z nejlukrativnějších amsterdamských adres.

bytový komplex 100 WoZoCos

Další projekt, který jsem si zamilovala, byl vystavěn na konci minulého století new yorským architektem Stevenem Hollem. Jedná se o přístavbu k historické budově Singel Gracht na břehu kanálu DeSingel. Přesto, že v budově sídlí soukromá holandská firma, na požádání vás vpustí dovnitř. Stavba je doladěna do posledního detailu. Skvělý je kontrast mezi zkorodovanou- zelenou měděnou fasádou a okolními hnědočervenými historickými částmi budovy.

Již v roce 1997 bylo dostavěno Národní centrum pro vědu a techniku – NEMO, jehož autorem je Renzo Piano. Stavba tak trochu připomíná okolní lodě v přístavišti. Doporučuji vyjít po jeho venkovním schodišti a užít si výhled na město.

Amsterdam je městem cyklistů, a tak v mém výčtu nemůže chybět ani Parkoviště pro kola, které se nachází před hlavní železniční stanicí. Vybudováno bylo na konci předešlého století architekty ze studia VMX Architects. Parkoviště vás dostane množstvím kol, která tu jsou denně zaparkovaná. První, co mě při pohledu na tento mumraj napadlo, bylo, že bych zde mezi těmi tisíci koly to svoje určitě nikdy nenašla.

Mezi architektonické skvosty od studia MVRDV patří dva bytové komplexy – prvním je Silodam, který se nachází na přístavní hrázi a byl vybudován mezi léty 1995-2002. Druhým je trochu starší 100 WoZoCos, jehož realizace probíhala v letech 1994-1997. S Amsterodamem jsme se pak rozloučili pohledem na Zvířecí útulek, který měl příjemnou zelenou fasádu, a který byl postaven před šesti lety studiem Arons en Gelauff Architecten.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *