• Menu
  • Menu

Madurodam: holandská zahrada miniatur

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Holandsko » Madurodam: holandská zahrada miniatur

Nejsem zrovna příznivcem zábavních parků, jako je třeba pařížský Disneyland, proto jsem nebyla úplně přesvědčená, že právě pro mě, je určen holandský Madurodam.

Vzhledem k hustotě osídlení Holandska se Madurodam nachází v podstatě na severní periferii Haagu. Z centra se sem dostanete za pár minut, pokud zrovna „nechytnete odpolední špičku“. Auto jsme zaparkovali na místním obrovském parkovišti a k bráně do světa miniatur jsme se vydali po značené cestě pěšky. Po krátké době jsme se ocitli před branou zábavního parku. Jako téměř všude v Holandsku, ani tady jsme se nedočkali zlevněného studentského vstupu. Protože jsme si nekoupili lístky přes internet, kde bychom dostali alespoň 10 % slevu, museli jsme si vystát krátkou frontu k pokladně, a poté koupit vstup za 14,50 euro. Pak už nám nic nebránilo v tom, vydat se za brány do světa, které by byl y trpaslíkům malé.

Madurodam: holandská zahrada miniatur

Madurodam je místem, kde můžete obdivovat téměř všechny významné stavby Holandska ve zmenšené verzi. Najdete zde tak slavné Burzovní hodiny z květinové burzy v Aalsmeeru, větrné turbíny, protipovodňové zařízení Oosterscheldekering, holandské mlýny, výrobnu holandských dřeváků nebo třeba letiště Shiphol. Většina z těchto staveb má tu výhodu, že si s ní můžete alespoň trochu hrát. Například po vhození peněz do kasičky u výrobny dřeváků uvidíte, jak se tyto dřeváky vyrábí a současně vám místní miniaturní vláček i jedny přiveze. Místo má i určitý edukační charakter. Holandské děti mohou na vlastní oči pozorovat, čím je jejich vlast známá a unikátní. Kromě toho je zde názorně vysvětleno, jak některé technické stavby fungují. Například u protipovodňového zařízení Oosterscheldekering můžete pozorovat, jak se celý systém zavírá a otevírá v závislosti na zvyšujícím se nebezpečí povodní.

Madurodam: holandská zahrada miniatur

Mě, jakožto studentku zahradní architektury, nejvíce fascinovalo, s jakou precizností jsou zde udržovány miniatury stromů, které doplňovaly miniatury staveb. Snad právě díky těmto bonsajím člověk občas nedokáže identifikovat rozdíl mezi originální budovou a její místní miniaturou. Došlo mi, že bonsaje se mohou vypěstovat z téměř jakéhokoli dřevinného druhu. Pro mě, něco neskutečného.

Madurodam má otevřeno od dubna do prosince. Od dubna do června můžete místní svět navštívit od 9:00 do 20:00. Přes prázdniny pak od 9:00 do 21:00, v září a říjnu od 9:00 do 19:00 a v listopadu a prosinci od 9:00 do 17:00. Doporučuji ale místo navštívit během sezóny, kdy uvidíte miniaturní města v plné kráse a se zelenými stromky, keři a stříhanými ploty.

Děti do 3 let mají vstup zdarma, za děti od 3 do 12 let pak zaplatíte zlevněné vstupné 10,50 euro. Dále také doporučuji koupit vstupenky předem přes internet. Nejen, že tím ušetříte pár euro, ale také se vyhnete případným frontám u vstupu. Adresa Madurodamu: George Maduroplein 1, 2584 RZ Den Haag, Nederland.

A co zbývá dodat na závěr? Snad jen jedna maličkost. Ať už si myslíte, že toto místo je určeno přesně pro vás nebo ne, vyměřte si pro něj hodně času. Je velmi pravděpodobné, že vás pohltí na dlouhé hodiny.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *