• Menu
  • Menu

Větrné mlýny

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Holandsko » Větrné mlýny

Skanzen a mlýny Zaanse Schansen

I nevlídné počasí Vám může připravit  příjemný a nevšední zážitek. Lednová návštěva Amsterdamu je toho důkazem. Ranní deštivé, pošmourné a deštivé počasí nevěštilo nic příjemného. Jednou ze zastávek a doporučených lokalit byly větrné mlýny ve skanzenu v Zaanses  Schansenu.

Větrné mlýny Holandsko, cestování s dětmi
Větrné mlýny Holandsko, cestování s dětmi

Tato oblast leží asi deset  kilometrů od Amsterdamu, dostanete se sem autobusovou dopravou , vlakem nebo lodí. Oblast patří mezi vyhledávanou  a turisty oblíbenou  destinaci.Skanzen je  umístěn  u  starého rybářského městečka . V létě bychom  zvolili loď, ale i volba vlakem tři stanice z hlavního nádraží v tonoto nepříznivém počasí, byla dobrá.Zvládli jsme prohlídku za pár hodin, v letním počasí by jistě nebylo problémem zde zůstat celý den. Skanzen je originální ukázkou  holandské lidové architektury vesnice ze 17 -18 století . Najdete zde 35 dřevěných domů  stojících v původních uličkách i se svými zahrádkami a alejemi . K nim patří neodmyslitelně všudypřítomné vodní kanály. Některé domy  jsou obydlené, některé jsou přístupné s ukázkou původních řemesel.  Mimo řemesel  je tady i  kostelík, škola, lékárna a pošta. Přímo v Zaanse schansenu jsou přístupné 3 mlýny  z  8.  Dříve zde stávalo  asi 200 mlýnů a v celé oblasti  skoro  tisícovka. Kola , která poháněla mlýny  mlela mouku, ale také lisovala olej, hořčičná semena, kakao,  dále pak poháněla pily při řezání dřeva.Mlýny jsou i pojmenované . Například  mlýn se jménem „Schoolmeester“ je světovým unikátem, protože je posledním mlýnem na papír .  Papír , který byl z tohoto  mlýna vyroben,  byl unikátní nejenom svojí kvalitou, ale byla na něm napsána například americká Deklarace nezávislosti. V areálu je připraveno několik stylových restaurací, další muzea .  Je zde i zrekonstruovaný obchůdek s potravinami dnes  známého  Alberta Heina z Oostzaanu , zakladatele obchodního řetězce ALBERT.

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.