• Menu
  • Menu

Palác Het-Loo a jeho zahrady

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Holandsko » Palác Het-Loo a jeho zahrady

Přibližně 90 km na východ od Amsterdamu při severozápadním okraji města Apeldoorn se nachází rozlehlý palácový komplex Het Loo. V roce 1686 jej nechal postavit Vilém III. Oranžský a jeho žena Marie II. Stuartovna, aby po celá tři následující staletí sloužil jako letní sídlo oranžské dynastie. Po smrti královny Wilhelminy palác podle její vůle připadl státu. V současné době jsou tak některé jeho části přístupné veřejnosti.

Het Loo, Nizozemí

K objektu se dostanete z obrovského parkoviště skrz překrásné bukové aleje. Součástí paláce je i Rijksmuseum Paleis Het Loo, které představuje expozici věnovanou jednotlivým panovníkům oranžské dynastie. V paláci si pak můžete prohlédnout originálně vybavené pokoje ze 17. století, kde kromě jiného uvidíte jídelní soupravy, originální nábytek a třeba i sbírky umění. Pokud byste se o jednotlivých místnostech chtěli dozvědět něco více, je možné si zakoupit audio průvodce. Než vyjdete ven – do jedněch z nejslavnějších barokních holandských zahrad, zastavte se ještě ve východním křídle paláce, které hostí oranžérii s výstavou běžnějších tropických rostlin.

Palác, společně s jeho muzeem a přilehlé zahrady můžete navštívit od úterý do soboty vždy od 10:00 do 17:00. Muzeum rytířství má otevřeno od 13:00. Kompletní prohlídka vám podle zdejší informační služby zabere 3 hodiny. Tento čas je ovšem značně variabilní. A většinou záleží čistě na vás, zda se budete palácem procházet hodiny a hodiny anebo jestli jednotlivé místnosti prolítnete tak jako my za půl hodiny. To samé platí o zahradách, ve kterých můžete strávit příjemné odpoledne anebo se na ně jen podívat ze střechy paláce, odkud je mimo jiné nejlepší výhled na celý pozemek.

Ať už budete chtít navštívit jenom palác, nebo jenom zahrady, vstupné je jednotné a dospělého vyjde na 12,50 euro. Za děti od 6 do 17 let pak zaplatíte 4 eura.

Cílem naší návštěvy byly přilehlé barokní zahrady, které navrhl Claude Desgotz, synovec André Le Notra, který je autorem jedněch z nejznámějších zahrad Evropy – Versailles. Vilém III. si Desgotze nevybral náhodou. Ke svému honosnému sídlu si vysnil zahrady, které by se svou krásou a velkolepostí vyrovnaly ne li předčily samotné Versailles. Tento sen mu měl splnit právě synovec slavného Le Notra- Desgotz. Zahrady jsou tak podle Le Notrovských zásad dokonale symetrické podle středové osy, ze které podél parterů s kašnami a sochami vedou paprsčitě menší štěrkem vysypané cesty. Sochy nejčastěji znázorňují antické hrdiny nebo bohy jako byl Apollón, Herkules nebo Samson. Zahradu uzavírají dvě kolonády, přičemž na jednu z nich se dá dokonce i vystoupit a vychutnat si tak zahradu z nadhledu.

Het Loo, Nizozemí

Za kolonádou zahrady přecházejí v 300 ha rozlehlý přírodně krajinářský park, který je veřejnosti volně přístupný. Parkem vedou 3 – 7 km dlouhé prohlídkové okruhy, na kterých můžete narazit na rybníky, travnaté plochy nebo typické romantické stavby.

Zahrady byly od roku 1970 do roku 1984 (tedy celých 14 let!) nákladně restaurovány. Veřejnosti se zpřístupnily k 300. výročí založení paláce.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentář