• Menu
  • Menu

Holanské rybníky

Hrázský (Mlýnský) rybník

Rybník leží uprostřed soustavy středověkých Holanských rybníků v malebné krajině pod homolovitým kopcem Ronovem a  kopcem Vlhošť, na katastru obce Stvolínky. Soustava rybníků poblíž městysu Holany, jejiž rozloha je více než 200 ha, vznikala od poloviny 16. do poloviny 17. století. Rybníky jsou z velké části napájeny hlavně od západu tekoucím Bobřím potokem.

Hrázský rybník

Hrázský rybník 

Rozloha rybníka je 9 ha a leží v nadmořské  výšce  262 m. Přes výpusť vede malý obloukový kamenný můstek. Konec rybníka se stáčí kolem skály, kde je stavidlo zasazené do skály. Tady stojí chajda (dříve tady byla  zřejmě hájovna). Břehy průtočného  rybníka jsou porostlé stromy a rybník byl určen k chovu ryb. Pod hrází stával mlýn. V srpnu 2010 došlo k protržení hráze Hrázského rybníka.

Hrázský rybník

Nejblíže Hrázskému rybníku je velký Dolanský rybník a Milčanský rybník. Všechny rybníky slouží k chovu ryb. K rekreaci a koupání  je využíván pouze Milčanský rybník, kolem kterého jsou písečné pláže. Rekreační zástavbou je obklopen také Vojenský a Miřejovský rybník u Stvolínek.

Rybníky se nacházejí v krajině  na rozhraní Českolipska, Kokořínska a Českého středohoří. V nedaleké obci  Stvolínky se  nachází čtyřkřídlý renesančně-barokní zámek, který není přístupný veřejnosti. Otvírá se 1-2 za rok při příležitosti ukázky řemesel, lidové tvořivost a hudby. Ve Stvolínkách je vlaková stanice odtud za nádražím se dá jít po červené turistické značce. Cesta vede přes louky, dále lesem a přes trať. Po hrázi Dolanského rybníka se dostanete k Hrázskému rybníku.

Martin Lukač

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *