• Menu
  • Menu

Zámek Sychrov

Národní kulturní památka – Sychrov

Na Sychrově se před mnoha lety brali můj strejda Vašek s tetou Janou. Není to nic zajímavého, ale já si zámek a hlavně zahradu dodnes pamatuji jako něco nádherného. Fotograf nás několik hodin „mučil“ na zámecké zahradě v 30. stupňovém vedru! Hladoví, ale na všech černobílých fotografiích úžasně rozesmátí, to byla svatba na Sychrově.

zámek Sychrov

Zámek Sychrov

Dnes romantický zámek s rozsáhlým parkem ve stejnojmenné obci  nad levým břehem Mohelky nedaleko Turnova září novotou a velkým šarmem. V současné době vynikají interiéry překrásnou výzdobou. Řeč je především o vyřezávaných stropech, obložení stěn, dveří, zábradlí i nábytku. Nejkrásnější a nejhonosnější je schodišťová hala, krbový salon, knihovna s 7200 svazky, velká jídelna a další. Vstoupit můžete i do Královského apartmá v němž Rohanové ubytovávali nejvzácnější hosty. Pobývali zde i tzv „ pamazané“ hlavy mj. francouzský král Karel X., pruský král Vilém a rakouský císař František Josef I. Zajímavostí je určitě Rohanská portrétní galerie, expozice v Bertině křídle dokládá vývoj bytové architektury od renesance po romantický historismus 19. stol..

zámek Sychrov

Park i vodárenská věž na Sychrově 

K zámku patří park se zajímavou výsadbou jedlí, cypřišků, smrků a dalšími zajímavými druhy stromů i rostlin. Za zmínku stojí i vodárenská věž, která patří do souboru staveb tvořících zázemí zámku. Věž v novogotickém stylu, válcová s jehlancovou střechou s lucernou. Vodojem sloužil pro zásobování parku užitkovou vodou čerpanou z řeky Mohelky pomocí čerpadla sestrojeného Romualdem Božkem.

V areálu je pak i Zámecká restaurace.

zámek Sychrov

Sychrov ve filmu

Národní kulturní památka zámek Sychrov patří i k oblíbeným místům pro filmaře. Natáčely se a natáčí filmy a pohádky, reklama: Radúz a Mahulena, Zlatovláska, Kočičí princ, Dva z jednoho města, Záhada zlatého servisu, Sedm hladových, Dobrodružství kriminalistiky, Strašidlo cantervillské, nesmrtelná teta, Růžový keř, Kosmetička a zvíře, Romanovci, Panství, Tmavomodrý svět, La Cittadella, The Origins of Evil, Otto Skorzeny, Josephine  Anděl strážný, Tři mušketýři, GENIUS a další.

zámek Sychrov

Návštěvní doba a vstupné najdete: zde

foto: Josef Brzák

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *