• Menu
  • Menu

Hrad Bítov a Cornštejn

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihomoravský kraj » Hrad Bítov a Cornštejn

Bítov

Romantický a jeden z nejstarších hradů se tyčí nad Vranovskou přehradou při ústí Želetavky do Dyje. Krásný hrad láká svojí historií i nevšedními sbírkami (zbrojnice, soubor preparovaných zvířat).

Dnešní hrad byl budován od 20. až 30. let 13. století v místech původního přemyslovského hradu (týna). Který od 11. století chránil jižní hranice českého přemyslovského státu.

na hradě Bítov

Protáhlý hradní areál se dělí na tři části: jv. předhradí se štítovou zdí a s dvojicí hranolových věží, vlastní hrad vymezený plášťovou zdí, sledující boční svahy, a sz. předhradí s válcovou věží na nejvzdálenějším místě hrazené výspy.

Hrad je otevřen v sezóně, na výběr je více tras.

Zajímavostí je unikátní sbírka preparovaných koček a psů „Zvěřinec“ 51 vycpaných psů je pravděpodobně největší na světě.

Lovecká cesta bítovských pánů

Na hrad jdu z obce Bítov od benzínové pumpy historickou cestou někdejším loveckým revírem Jindřicha hraběte Dauna (1836-1890). Ke hradu je to odtud asi 2 km příjemnou procházkou s vyhlídkou na zříceninu Cornštejn a rekreační areál Horka. Horké léto způsobilo, že voda v řece pode mnou je úplně zelená.

Loveckou cestou

Cornštejn

Hrad, který tyčí nad řekou Dyjí byl založen Raimundem z Lichtenburku asi ve dvacátých letech 14. století. Rozsáhlým stavebním vývojem prošel zvláště v průběhu 15. století. Konce 16. století byl hrad opuštěn a začal chátrat. Pod hradem stával poutní kostel zasvěcený Nejsvětější Trojici. Byl středověkého původu, později stavebně upravován a dnes je zatopen vodami Vranovské údolní přehrady. Jeho základy lze spatřit při nižším stavu přehradní hladiny.

zřícenina Cornštejn

Rekreační areál Horka se nachází v zajímavé přírodní lokalitě opuštěného meandru řeky Dyje. Před několika tisíciletími způsobila řeka postupnou erozi zřícení skalní stěny, čímž došlo ke zkrácení a napřímení říčního toku.

Pozn. část textu: Velká turistická encyklopedie/ Jihomoravský kraj/Petr David /Vladimír Soukup.

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *