• Menu
  • Menu

Teplické skály

 Skalní hrad Střmen 

Zbořený hrad lopeživých rytířů – Střmen. Zakladateli hradu byli páni ze Skalice, kteří drželi také nedaleký hrad Adršpach a hrad Vizmburk. Své jméno pravděpodobně Střmen získal podle jejich erbu, na němž byl vyobrazen třmen.

Podstatná část hradu byla upravena ze skalního masívu. Také hradní věž tvořil upravený a otesaný skalní útvar se zářezy pro usazení trámů, na kterých ležely dřevěné pavlač a a můstky. Na menší skalce před skalní věží byl pravděpodobně opevněný srub, spojený s věží  dřevěným mostem.

Skalní hrad Střmen
Skalní hrad Střmen

Hrad je uveden v Majestas Karolina (1316-1353) krále Karla IV., jinak je ale v písemných materiálech uváděn vyjímečně. Kolem roku 1362 držel hrad Tas z Rýzmburka. Střmen často střídal majitele. Obecně se soudí , že se nakonec stal jedním ze sídel loupeživých rytířů, kteří podnikali výpady do sousedního Slezka. Roku 1447 byl Střmen Slezany vyloupen a rozbořen. V zemských deskách je Střmen uveden v roce 1534 jako hrad zbořený a v roce 1607 dokonce jako pustý zámek. Písemné prameny uvádějí, že stavebního materiálu bylo použito při stavbě obydlí vesnice Třmeny – Stegreifen (od roku 1836 uváděno Kamenec).

Dnes připomínají Střmen jen otesané skalní stěny, zářezy pro trámy a zbytky schodů. Na nejvyšším skalisku, kde stávala hradní věž, je vybudována vyhlídková plošina.

Vyhlídka se nachází několik stovek metrů za vstupní branou do Teplických skal. Výchozí bod je parkoviště Teplice nad Metují  po modré značce , kterou pak dále pokračujete na prohlídkový okruh. Na vyhlídku vede 300 schodů .

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *