• Menu
  • Menu

Žabakor – V ptačím Českém ráji

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Liberecký kraj » Žabakor – V ptačím Českém ráji

Rybník Žabakor

Žabakor je největší rybníkem  Českého ráje. Současně je ornitologicky jedním z nejlépe sledovaných rybníků v Čechách. Dosud zde bylo zjištěno více jak 100 druhů ptáků. Na lov sem již v minulosti létal sokol stěhovavý, na jaře a hlavně na podzim tudy protahuje orlovec říční, poměrně pravidelně zde lze vidět orla mořského s rozpětím křídel až, 2,40 metrů. K nejvzácnějším zdejším druhům patří jeřáb popelavý, cvrčilka slavíková, moudivláček lužní, žlutava hajní, sýkořice vousatá, slavík modráček střdoevsropský, volavka bílá.

Žabakor

Rybník je již po staletí využíván k chovu ryb, především kapra obecného, z dalších lína, candáta, štiky, s tradičním výlovem kolem poloviny října.

Rybník leží 233-240 m.n.m a jeho rozloha je 45 ha, rozkládá se  na katastru obcí Březina a Žďár u Mnichova Hradiště. Jeho vznik se datuje do 16. století. Hráz rybníka Žabakor tvoří silnice, která vede z Doubravy do Březiny. Rybník je napájen  říčkou Žehrovkou a za hrází se vlévá do řeky Jizery.

Žabakor

Přírodní rezervace Žabakor

Žabakor a rybník Oběšenec s různými vodními rostlinnými společenstvy a přilehlými mokřady slouží jako hnízdiště i tahová zastávka. Ke vzácným druhům rostlin se řadí kruštík polabský či zerav nejmenší.

Žabakor

Území celého rybníka Žabakor, sousedního malého rybníka Oběšenec, který leží jižně od Žabakoru a přilehlých mokřadů, bylo v roce 1998 vyhlášeno přírodní rezervací, přičemž výměra celé rezervace je 80,5 hektaru s ochranným pásmem 18 hektarů.

Je zde zákaz koupání a provozování vodních sportů.

Žabakor
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *