• Menu
  • Menu

Taj Mahal

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Indie » Taj Mahal

Pomník  věčné lásky a krásy – UNESCO

Smrt milované ženy Mumtaz Mahal při porodu čtrnáctého potomka roku 1631  zasáhla císaře Shaha Jahana (Šahdžáhána) natolik , že na její památku nechal vystavět impozantní pomník. Perla paláce, jak byla šáhova žena nazývána, mu porodila 8 synů a 6 dcer. Ihned po její smrti jeho vlasy zešedivěly rychlostí jeho zasaženého srdce, nechal vyhlásit dvouletý státní smutek.

Taj Mahal Indie

Stavba, která zadlužila mughalský stát natolik, že potomci šáha jej zbavili svéprávnosti a zavřeli jej do nedaleké pevnosti, odkud měl možnost se na hrobku své milované bytosti dívat. Tady ve svém „vězení“  měl vinici , konkubinát s 300. ženami , služebnictvo … jeho snem bylo vytvořit na druhé straně řeky Jamuny hrobku pro sebe, Černý Taj Mahal –  kopii Taj Mahalu z čeného mramoru.

Taj Mahal Indie

Centrální stavbou je hrobka samotná, které má podobu osmiúhelníku, Celá stavba se skládá z podstavce, dómu a kupole, na vrcholu je půlměsíc, který nesmí chybět na žádné muslimské stavbě. Uprostřed dómu netočeného směrem k Mecce leží Kenotaf Mumtaz Mahal. Skutečné hroby jsou o něco hlouběji.

Umístění, kde leží Shah Jahan, je asi jedinou asymetrií, kterou v hrobce spatříte.

V souladu s islámem tvoří vnější výzdobu kaligrafické prvky, abstraktní a květinové motivy.

Pomník ročně navštíví na tři milióny turistů z celého světa.  Negativem je stále horšící se prostředí a ovzduší kolem stavby, která v důsledku ztrácí svůj původní třpyt.

V červenci 2007 byl Taj Mahal zařazen mezi sedm divů světa.

 Pomník Taj Mahal – pomník v Ágře ve státě Uttarpradéš v Indii.

Taj Mahal Indie
evelina anileve

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *