• Menu
  • Menu

Itálie 10 – pevnost Franzensfeste Franzensfeste

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Itálie 10 – pevnost Franzensfeste Franzensfeste

Fortezza Franzensfeste

Dominanta zdejší krajiny se nachází  blízko města Brixen v regionu  Trentino – Alto – Adige. Je už večer a  největší alpská pevnost z masivních žulových kvádrů je zavřená. Franzensfeste se nachází na pomezí někdejšího habsburského mocnářství a Itálie, v údolí jižně od přehrady ve stejnojmenném městečku Fortezza Franzensfeste.

Franzensfeste

Kulturní památka

Postavena byla během neuvěřitelných pěti let. Stavbu započal císař František I. v roce 1833 a v roce 1838 byla slavnostně otevřena jeho nástupcem Ferdinandem I. Architektem pevnosti byl Franz von Scholl – inženýr jednoho z regimentů, který z ní za pomoci v té době nejmodernějších technologií učinil nedobytnou tvrz, vytvořil  největší fortifikační stavbu  v Tyrolsku. Roku  1867 byla její střední část přeťata drážním tělesem železniční trati Toblach-Brixen. Roku 1882  zde vzniklo byla pevnost Franzensfeste armádní skladiště. Na konci 1. světové války ji obsadila italská armáda.

Za druhé světové války zde nacisté schovávali uloupené válečné poklady.

Franzensfeste

Franzensfeste

Pevnost má rozlohu 65.000 m. Je to je labyrint místností, chodeb a schodů . Její plocha přesahuje rozlohu 20 hektarů a  je rozdělena do třech úrovní – každá úrověň je území s vlastními nádvořími, věžemi a hradbami. Hluboké štoly, které jsou proraženy do okolních skal a sloužily jako sklady děl a střelného prachu, jsou nyní přístupné veřejnosti. Ocelovým  schodištěm se dostanete vnitřních prostor za pomoci zářivého madla, které připomíná zlatou žílu.

Franzensfeste

V roce 2008 se zde konalo Evropské bienále současného umění Manifesta 7, v roce 2009 se zde konala jihotyroská regionální výstava. Při rekonstrukci zde byla vybudována restaurace, návštěvnické centrum i ubytovna.

Franzensfeste můžete navštívit s průvodcem.

Franzensfeste

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *