• Menu
  • Menu

Itálie v zimě 4 – Trani

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Itálie v zimě 4 – Trani

Dnes ještě máme jeden cíl cesty,  je to město Trani. Vlakem je to jedna zastávka a cesta trvá  7 minut.

Z nádraží míříme do přístavu. Dnes je Valentina a tak potkáváme zamilované páry, dívky a ženy s květinami. V restauracích kolem přístavu nabízejí valentinské menu a je tady kupodivu celkem rušno.

Přístav Trani

Přístav  s dominantní katedrálou, zeleným a červeným majákem,  širým mořem na horizontu, je plný rybářských bárek, plachetnic, jachet  a motorových lodí. Podmračené nebe s prosvítajícími paprsky podvečerního slunce dodávají místu neopakovatelnou atmosféru.

Vydaly jsme se k červenému majáku, ale nakonec jsme k němu neobjevily otevřenou cestu.

Přístav Trani

Katedrála sv. Mikuláše Poutníka v Trani (italsky Cattedrale di San Nicola Pellegrino

Katedrála, s lidskými mravenci pod ní,  je impozantní stavba. Její výstavba započala v roce 1097 na místě byzantského kostela. Dokončena byla ve 13. století. Chrám je zasvěcen svatému Mikuláši. Jednoduché průčelí zdobí slepé oblouky. Původní bronzové dveře hlavního portálu jsou v současnosti vystaveny uvnitř katedrály.

Cattedrale di San Nicola Pellegrino

Jsou dílem řemeslníka jménem Barisamo da Trani a byli odlity ve 12. století. Interiér  je zrestaurovaný do původní normanské podoby. U oltáře je možné vidět pozůstatky podlahové  mozaiky z 12. století. Krypta se nachází pod kostelem , je zde k vidění  část starověkých sloupů a v ní jsou pod oltářem uloženy kosti svatého Mikuláše.

Cattedrale di San Nicola Pellegrino – původní dveře
Cattedrale di San Nicola Pellegrino

Nedaleko katedrály stojí hrad. Postavil ho Fridrich II. Později jej přestavěli Anjouovci a ještě nedávno sloužil hrad jako trestnice.

Kolem přístavu je ještě několik dalších pozoruhodných staveb a kostelů.

V Trani vznikl roku 1063 námořní zákon Ordinamento Maria. Největšího rozmachu dosáhlo Trani za vlády Fridricha II.

Trani je italské město v oblasti Apulie, od roku 2009 jedno ze tří hlavních měst Provincie Barletta-Andria-Trani.

Přístav Trani

Zastavily jsme se ještě v parku u přístavu, pak jemný déšť  přerušil naše výletování. Měly jsme v plánu navečeřet se v jedné  z přístavních restaurací, ale nakonec jsme spěchaly na vlak a vrátily se do Bari. Tady jsme si daly typicky italské  jídlo „kebab“ a těšily se jak si ho v teple zbaštíme. Domů jsme se, ale tentokrát nedostaly, hostitel nám změnil kód a my se nedostaly ke klíči.  Trochu vystresované jsme zhltly ještě teplý kebab na ulici a představa, že  tu budeme nocovat, byla dost děsivá.

Do půl hodiny se vše vyřešilo a po krásném dnešním výletování jsme si daly skvělé italské víno a už se těšily na další den!

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *