• Menu
  • Menu

Jižní ostrov Nového Zélandu

Ivory Lake Hut – chata u jezera

Když se zeptáte místních Nového Zélandu, která horská chata je ta nejlepší, nebo kam by se někdy chtěli podívat,  určitě vám v mnoha případech odpoví, že Ivory Lake Hut.

Ivory lake Hut

 

Ivory lake Hut
Ivory lake Hut

 

Cesta k Ivory Lake Hut 

A tak i já, když jsem po několikaletém šlapání kopců získal dostatek zkušeností, jsem se rozhodl tuhle výzvu přijmout. Výzvu proto, že dostat se k chatce není až tak jednoduché. Čekají vás slabě značené cesty, prodírání se Novozélandskou buší, přeskakování kamenů, náhlé změny počasí, vždyť řeka Waitaha, která směřuje do chaty jak z pohádek je hned vedle pověstného údolí řeky Cropp, která má roční srážky rekordních 11 500 mm! Když se podaří, za noc tu spadne tolik vody kolik jsou roční srážky třeba v Londýně. Díky tomu se taky stává, že jsou cestovatelé doslova uvězněni na místě a nemohou odejít kvůli zatopeným řekám a potokům.

Ivory lake Hut

Chata u jezera

  Chata samotná je výsledkem vědeckého výzkumu ledovců a jejich tání, který začal v roce 1967. Bylo potřeba najít dostatečně velký ledovec, ze kterého vytéká voda po kamenném podloží, což tohle místo splňovalo dokonale. Nejdřív předpokládali, že pro daná měření a výzkum budou pouze stanovat. Po jedné velké bouři a mnoha promrzlých nocí v mokru bylo rozhodnuto. Bude se stavět chata!

Ivory lake Hut

Ledovec Ivory

  Vnitřek je stejně vybavený jak před padesáti lety. Na zdi visí stará mapa, stolek je plný starého nádobí, hromada časopisů a jedna zvláštnost červené křeslo. Říkali mu „Chair of Glaciology“ Z okna je vidět krásný ledovec Ivory.

   Atmosféra místa  mě naprosto dostala, konečně jsem v Ivory Lake Hut! Ve tři ráno mě budí silné zemětřesení, z ledovce se díky němu urve velký kus ledu a já vyskočím ze spacáku a začnu přemýšlet, jestli vypadnout z chaty, nebo zůstat. V ospalosti mi příjde, že trochu víc a letím i s chatou dolů ze skály, na které je postavena.

  Dál jsem chtěl pokračovat přechodem přes horu Beautmont. Jenže byla celá zahalená do husté mlhy a tak jsem radši vyběhl na protější kopec Park Dome, který je výborný jako denní výlet s perfektními výhledy, když se povede počasí.

Ivory lake Hut

Cesta – respekt k přírodě

   Z Ivory lake hut se lidé dostávají zpátky do civilizace různě. Dá se vrátit tou samou cestou kudy přišli. Což je někdy jistota pokud nejsou bohové hor nakloněni a pokud se rovnou nezaseknete kvůli dešti na pár dní. Dále se dá udělat okruh přelezem hory Beautmont a následným návratem řeky Whitcombe, nebo přes chatu Wilkinson. Všechno jsou to trasy pro zkušené lezce a chodiče Zélandem, kteří vědí, že mají mít ke zdejší přírodě pořádný respekt.

Ivory lake Hut

 

Reference: Cropp river  – Ivory Lake Hut – Kniha „Shelter from the storm“ od S.Barnett, R.Brown, G. Spearpoint

Martin Mirinsky

Po světě lítám jenom za horama. Láska získaná na Novém Zélandu. Rád si na sebe vymýšlím různé výzvy, které většinou nevycházejí, což je hlavní důvod, proč nemám sponzory. Nicméně z velkého počtu dobrodružných výprav se opravdu nějaký podnik občas povede a to pak mám obrovskou radost.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *