Baldwin Street nejstrmější ulice světa
Jedu z Queenstownu přes Cromwell, ležící v údolí Clutha. Krajina má holé hnědé kopce, porostlé trávou, vřesem a tymiánem. Pokračujeme kolem široké řeky Clutha a Kawarau. Po cestě jsou úrodná údolí a jezero Dunstan, . Je to třetí největší přehrada na Novém Zélandu. Je postavena nedaleko města Clyde. Míjíme město Alexandra. Do Dunadinu, kde přespím, je to ještě 180 kilometrů.
Stafford Gables Hostel
Jsem na místě a ubytuji se v moc krásném hostelu Stafford Gables Hostel. Mám pokoj č. 33 s malým balkonkem a výhledem na červené střechy. Na pokoji jsem sama a je to příjemná změna. Jdu se podívat na Dunadin, nejstarší město Nového Zélandu, které obklopuje přístav Otago Harbour s Tichým oceánem. Kopce jsou zbytky vyhaslé sopky. Musím si dnes hlavně si zajistit lístky na vlak, trajekt a autobus zpět do Aucklandu na Severní ostrov.
MĚSTO DUNADIN
Na jihovýchodním pobřeží Jižního ostrova žili před více než čtyřmi sty lety Maorové. První člověk, který pobřeží navštívil a popsal, byl v roce 1770 kapitán James Cook. Pojmenoval jej Cape Saunders. Napsal, že jsou zde tučňáci a lachtani a Maorů tu žije jen velmi málo. Původně malá osada lovců tuleňů a velryb se mění v město příchodem Skotů. Neshody v presbytariánské církvi Skotska zrodily myšlenku, založit na Novém Zélandu osadu, kde by panovala úcta a čestnost. Johna Wickliffe, Williama Cargill, Thomas Burns a Johnny Jones přivezli prvních 300 lidí na dvou lodích. Od Maorů kupují pozemek a zakládají město. Stavební plány na vznik města se měly shodovat s Edinburghem ve Skotsku. Bohužel si stavitelé neuvědomili rozdíly v krajině mezi Dunedinem a Edinburghem a výstavba města se nedařila podle plánu.
Éra Zlaté horečky
Název Dunedin převzali z Dun Èideann, ve skotské gaelštině název pro Edinburgh. V počátku město nazývali Nový Edinburgh. Domy jsou postaveny ve Viktoriánském a Edwardském stylu. Pamatují založení města v roce 1848 i zlatou horečku z let šedesátých devatenáctého století. Zlato bylo objeveno asi 120 km směrem do vnitrozemí, v Centralní Otago. Díky zlatu a bohatství zde rostou věže katedrály svatého Pavla. Hřbitov „Dunedin Southern Cemetery“, který je nejstarší z městských hřbitovů. Hroby jsou z roku 1858 a leží zde ostatky otců, zakladatelů města, včetně kapitána Williama Cargilla, Thomas Burnse a Johnny Jonese. Hřbitov je pozoruhodný pro jeho čínské a židovských částí.
Nádraží ve vlámském stylu
V nádherném vlámském stylu je místní nádraží. Staví se banky a kancelářské budovy. Hlavní náměstí se jmenuje Octagon. Náměstí má skutečně tvar pravidelného osmiúhelníku. Není nijak zvlášť veliké a dominuje mu novogotická budova radnice. Rovněž několik dalších ulic kolem náměstí vytváří osmiúhelník. Velké a nepředvídatelné ulice, v některých částech jsou nelogicky strmé a jsou pojmenovány po ulicích Edinburghu.
Baldwin Street nejstrmější ulice světa
Baldwin Street je údajně nejstrmější ulicí světa a je zapsána v Guinessově knize rekordů. Informační tabule udává přesné údaje. Ve 161.2 metrech, překoná silnice výškový rozdíl 47.22 metru, což dává poměr stoupání 1 : 3.41. V nejstrmějším úseku je dokonce poměr jen 1 : 2.86. Ulice byla pojmenována po Williamu Baldwinovi, který seděl v radě provincie Otago a měl plánování zdejších ulic v druhé polovině 19. století na svědomí.
Přidat komentář