• Menu
  • Menu

NOVÝ ZÉLAND – JIŽNÍ OSTROV 7

Baldwin Street nejstrmější ulice světa

Jedu z Queenstownu přes Cromwell, ležící v údolí Clutha. Krajina má holé hnědé kopce, porostlé trávou, vřesem a tymiánem. Pokračujeme kolem široké řeky Clutha a Kawarau. Po cestě jsou úrodná údolí a jezero Dunstan, . Je to třetí největší přehrada na Novém Zélandu. Je postavena nedaleko města Clyde. Míjíme město Alexandra. Do Dunadinu, kde přespím, je to ještě 180 kilometrů.

Clyde dam přehrada
Clyde dam přehrada

Stafford Gables Hostel

Jsem na místě a ubytuji se v moc krásném hostelu Stafford Gables Hostel. Mám pokoj č. 33 s malým balkonkem a výhledem na červené střechy. Na pokoji jsem sama a je to příjemná změna. Jdu se podívat na Dunadin, nejstarší město Nového Zélandu, které obklopuje přístav Otago Harbour s Tichým oceánem. Kopce jsou zbytky vyhaslé sopky. Musím si dnes hlavně si zajistit lístky na vlak, trajekt a autobus zpět do Aucklandu na Severní ostrov.

 MĚSTO DUNADIN

Na jihovýchodním pobřeží Jižního ostrova žili před více než čtyřmi sty lety Maorové. První člověk, který pobřeží navštívil a popsal, byl v roce 1770 kapitán James Cook. Pojmenoval jej Cape Saunders. Napsal, že jsou zde tučňáci a lachtani a Maorů tu žije jen velmi málo. Původně malá osada lovců tuleňů a velryb se mění v město příchodem Skotů. Neshody v presbytariánské církvi Skotska zrodily myšlenku,  založit na Novém Zélandu osadu, kde by panovala úcta a čestnost. Johna Wickliffe, Williama Cargill, Thomas Burns a Johnny Jones přivezli prvních 300 lidí na dvou lodích. Od Maorů kupují pozemek a zakládají město. Stavební plány na vznik města se měly shodovat s Edinburghem ve Skotsku. Bohužel si stavitelé neuvědomili rozdíly v krajině mezi Dunedinem a Edinburghem a výstavba města se nedařila podle plánu.

Éra Zlaté horečky

Název Dunedin převzali z Dun Èideann, ve skotské gaelštině název pro Edinburgh. V počátku město nazývali Nový Edinburgh. Domy  jsou postaveny ve Viktoriánském a Edwardském stylu. Pamatují založení města v roce 1848 i zlatou horečku z let šedesátých devatenáctého století. Zlato bylo objeveno asi 120 km směrem do vnitrozemí, v Centralní Otago. Díky zlatu a bohatství zde rostou věže katedrály svatého Pavla. Hřbitov „Dunedin Southern Cemetery“, který je nejstarší  z městských hřbitovů. Hroby jsou z roku 1858 a leží zde ostatky otců, zakladatelů města, včetně kapitána Williama Cargilla, Thomas Burnse a Johnny Jonese. Hřbitov je pozoruhodný pro jeho čínské a židovských částí.

Nádraží v Dunedinu
Nádraží v Dunedinu

Nádraží ve vlámském stylu

V nádherném vlámském stylu je místní nádraží. Staví se banky a kancelářské budovy. Hlavní náměstí se jmenuje Octagon. Náměstí má skutečně tvar pravidelného osmiúhelníku. Není nijak zvlášť veliké a dominuje mu novogotická budova radnice. Rovněž několik dalších ulic kolem náměstí vytváří osmiúhelník. Velké a nepředvídatelné ulice, v některých částech jsou nelogicky strmé a jsou pojmenovány po ulicích Edinburghu.

Baldwin Street nejstrmější ulice světa

Baldwin Street  je údajně nejstrmější ulicí světa a je zapsána v Guinessově knize rekordů. Informační tabule udává přesné údaje. Ve 161.2 metrech, překoná silnice výškový rozdíl 47.22 metru, což dává poměr stoupání 1 : 3.41. V nejstrmějším úseku je dokonce poměr jen 1 : 2.86. Ulice byla pojmenována po Williamu Baldwinovi, který seděl v radě provincie Otago a měl plánování zdejších ulic v druhé polovině 19. století na svědomí.

Baldwin Street
Baldwin Street

cestopis následující

cestopis předcházející

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *