Milford Sound – Piopiotahi
Konečně odjíždím na Milford Sound. Vyzvednou mě po sedmé hodině z hostelu. Jedeme dvě hodiny k jezeru Te Anau. Pěkně prší a nad jezerem se udělala duha. Po další hodině jízdy se jdeme na dvě hodiny projít k vodopádu Falls Creek. Jsou tu fantastické stromy porostlé zeleným mechem.
Cesta na Milford Sound
Silnice na samotný Milford Sound prochází nedotčenou horskou krajinou. Než zajedeme do Homer Tunnel, který je 1,2 km dlouhý a nesmí se v něm svítit, fotím si horského papouška kea. Vůbec se nebojí a nastavuje se jako modelka. Počasí je šílené, prší, fouká vítr a zima. Místy leží po cestě sníh. Ročně zde naprší 6 až 7 litrů vody na metr čtvereční. Vše je porostlé mechem. Vybudovat zde silnici za tunel, muselo být hodně náročné. Oblast je náchylná na sesuvy lavin a v zimním období je nepřístupná. Klesáme z hor po silnici až k samotnému fjordu. Je sedmnáct kilometrů dlouhý a u jeho konce se stýkají další tři údolí. Maorské jméno pro Milford Sound je Piopiotahi.
Rozhraní pacifické a australské kontinentální desky
Podle maorské legendy vysekal všechny fjordy na západním pobřeží Nového Zélandu jeden z maorských bohů Tu Te Raki Whanoa. Za pomoci silné modlitby a sekyry vyrobené z nefritu dokončil Milford Sound, zde vykonával svou nejlepší práci a tím ukončil svou cestu. Před padesáti miliony lety byla celá tato oblast na dně moře! Leží na zlomu dvou kontinentálních desek, pacifické a australské. Desky se pohybují proti sobě a okolní štíty se zvedají jeden centimetr ročně. Během poslední doby ledové byl tento region pokryt obrovskými ledovci, které vyřezaly fjordy, jezera a zubaté hory, až do dnešní podoby.
Vrcholy Elephant, Lion a Mitre Peak
Fjord vznikl zaplavením ledovcového údolí. Jsou zde dva vodopády hlavní vodopády, Lady Bowen Falls a Stirling Falls. V období dešťů se však tvoří nespočet kaskádových vodopádů. Vrcholy hor jsou Elephant, měří 1517 metrů a připomíná sloní hlavou, druhý je Lion, je vysoký 1302 metrů a má tvar krčícího se lva a Mitre Peak se zvedá do 1692 metrů přímo od mořského dna.
První lidé, kteří se dostali do Milford Sound byli před asi 1000 lety Maorové. Kapitán Cook zde zakotvil v roce 1773 a zůstal pěti týdnů. Živil se tulením masem a ptáky. Spřátelil se místními Maori a dokonce je pozval na palubu a ukazovat jim kočku.
NP Fiordland
Zaplatím si projížďku do národního parku Fiordland, zapsaném na seznamu světového dědictví. Plavba vyhlídkovou lodí trvá víc jak 2 hodiny a dostanu se až k ústí fjordu do Tasmanova moře. Během plavby je k dispozici káva a čaj. Nastupuji na loď v Milford Sound Visitor terminal a pokračuje se: Lady Bowen Falls, Harrison Cove s podvodní observatoří, Sinbad Gully, Mitre Peak, Lion Mountain 1371 m (Mt. Kimberley), Copper Point, vodopád Stirling Falls padající do hloubky 155 m, The Elephant, zasněžená hora Mt Pembroke s ledovci (2015 m), Dale Point – Tasman Sea (vstup do fjordu Milford Sound), Anita Bay, St Annes Point – St. Anne´s lighthous.
Nádherný Milford Sound
Milford Sound je považován za nejkrásnější místo Nového Zélandu a za jedno z nejkrásnějších míst na světě. Je krásný za každého počasí. Za deště se z těchto útesů valí masy vody ve formě vodopádů a tříští se o hladinu. Občas zahlédnu lachtany. Strašně prší a fouká silný vítr. Téměř se nedá vylézt na palubu. Musela jsem fotit přes okénko. O rok později tu byl můj kamarád Petr a měl sluníčko, přidávám par jeho fotek pro představu, jaké to tu je, když je pěkné počasí.
Vrátila jsem se zpět do Queenstownu a byla jsem strašně unavená. Najeli jsme dnes snad 600 kilometrů.
cestopis následující den
Přidat komentář