• Menu
  • Menu

Jezero Milada

Třetí největší jezero v ČR – jezero Milada

 Cestou do Berlína jsme se zastavili už pozdě večer  u  jezera Milada. Potřebovali jsme někde přespat a pokračovat až ráno. Navigace nás dovedla  na parkoviště u elektrárny Trmice, kde stálo několik karavanů. Probuzení a výhled ráno byly famózní. Vaříme si kávu a z postele se kocháme krásným  výhledem  na rozvlněné „miladské moře“.

Jezero Milada

Rekultivační jezero Milada vytvořené v těžební jámě hnědouhelného dolu Chabařovice se nachází v Ústeckém kraji nedaleko Ústí nad Labem, na místě bývalého hnědouhelného lomu. Dlouhých 14 let se čekalo než bude zpřístupněno veřejnosti. Jezero se napouštělo od 15.6. 2001.  Se svojí rozlohou 252.5  ha je třetím největším jezerem v České republice. Průměrná  hloubka je  15,5 m a maximální hloubka 24,7 m..

Jezero, které vzniklo na místě chabařovického hnědouhelného dolu, je českým unikátem. Rekultivace stála 5 miliard korun. Práce v lomu byly ukončeny v roce 1997, v tuto dobu bylo rozhodnuto, že zde bude v budoucnu vodní plocha. Voda se do jezera začala napouštět v roce 2001. Voda přitékala z nedaleké, cca 2 km západně situované nádrže Kateřina (taktéž zatopený důl), a to dvojí cestou: jednak bývalým požárním vodovodem a jednak korytem obnoveného Zalužanského potoka, který přes Kateřinu protéká na východ. sesuvy půdy prodloužily dobu otevření  o několik let. Oficiálně bylo jezero otevřeno veřejnosti v květnu 2015.

Jezero Milada

Pohyb kolem jezera

Kolem jezera jsou rozmísěny  přístřešky, rozcestníky, kilometrovníky, informační tabule. Projdete-li si celou trasu stezky a vrátíte se do Chabařovic, budete mít v nohách asi 3,5 km. U ocelárny je také možné se napojit na cyklostezku 3009.

Cyklotrasa

Cyklotrasa č. 3009 vyznačená a otevřená v roce 2006 si kladla za úkol seznámit návštěvníky s oblastí, která se z hnědouhelného dolu stává územím pro oddech a rekreaci. Ze sedlo kola zde mohou návštěvníci sledovat procesy, které navrací krajině vegetaci a činí z ní prostředí pro lidi. Aktivní cyklisté, ale i pohodoví turisté si zde určitě najdou spoustu malebných a zajímavých míst.

Naučná stezka

Naučná stezka byla otevřena na podzim 2013. Stezka  návštěvníka seznamuje s historií těžby uhlí na Chabařovicku, která měla velmi podstatný dopad nejen na vzhled této podkrušnohorské krajiny, ale především na životy mnoha místních obyvatel.

Naučná stezka začíná v Chabařovicích na Husově náměstí, pokračuje kolem hřbitova lipovou alejí k zasypané těžební jámě „Černé Máry“, kde se před vámi otevře pohled na jezero a v pozadí České středohoří.  Můžete pokračovat na druhé vyhlídkové místo na obslužné komunikaci severního svahu, anebo se vydat k bývalé ocelárně v Chabařovicích.

Jezero Milada

Ohniště

Pro návštěvníky jezera  nově pořídil Dobrovolný svazek obcí Jezero Milada dvě veřejná ohniště! Jedno ohniště se nachází u hlavní pláže a druhé u pláže mezi Trmicemi a Roudníky.

Se psem na jezero ?

Pláž Trmice a Roudníky – platí přísný zákaz vstupu psů, a to včetně vstupu do vody (vyjma vodících a asistenčních psů).
Hlavní pláž– na většině plochy je také zakázáno vstupovat se psem. Pouze na malé části Hlavní pláže je vstup se psem povolen – označeno informačními tabulemi.

Jezero Milada

Autem

K jezeru Milada je vjezd pro osobní automobily, motocykly aj. ZAKÁZÁN! Parkování je možné na přilehlé komunikaci za hlavní silnicí směrem k Palivovému kombinátu (PKÚ), které doporučujeme, případně je možné využít parkoviště u elektrárny Trmice. Prosíme, buďte ohleduplní jak k okolní přírodě, tak k ostatním návštěvníkům.

Parkoviště 1 nad hlavní pláží je vzdáleno cca. 700 m od hlavní pláže.

Parkoviště 2 směrem od Trmické elektrárny je vzdáleno cca. 1,5 km a má menší kapacitu.

Jezero Milada

Doprava

Od 21. května do 11. září 2022 je o víkendech v provozu bezplatná linka k jezeru Milada. Spoje pojedou jako v loňském roce po trase Divadlo (zast. linek 10, 20, 21), Jezero Milada – pláž Trmice, Jezero Milada – hlavní pláž a zpět do zastávky Divadlo, kde budou spoje končit. Navíc v období letních prázdnin od 1. 7. do 31. 8. 2022 budou spoje jezdit každý pátek. V oblasti jezera Milada budou dvě nástupní/výstupní místa, jezero Milada (pláž Trmice) a jezero Milada (hlavní pláž).

Sára Schlitzová

Jsem studentkou Zahradní a krajinné architektury na ČZU v Praze. Za cestovatelku a dobrodruha se považuji již od chvíle, kdy mě starší sestra na půli cesty poslala samotnou do školky. Kromě cestování a fotografování (amatérské), ráda trávím čas s přáteli. Od malička se věnuji sportům a hře na housle. Taky ráda vyrazím za kulturou (divadlo, výstavy, kino).

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *