• Menu
  • Menu

Jimlíkov – kaolínový důl na koupání

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Karlovarský kraj » Jimlíkov – kaolínový důl na koupání

Koupání. Od jezera Medard se mi opravdu nechce, ale jedu za dalším cílem dnešní cesty a to je Sedlecký kaolínový důl. Důvod je jasný, mělo by tu být koupání. Rozmýšlím zda zvolit koupání v Bílé vodě, ale kaolínový důl zní dobře. Do navigace dám obec Jimlíkov a snad to najdu. Je opravdu vedro a tak nejenomže na silnici u Jimlíkova vidím hromady (kaolinu) ale i dost aut. Nevím, kde zastavit, ale místo je u jedné závory. Po pár minutách jsem tu!

kaolínový lom Jimlíkov

Kaolínový důl Jimlíkov

A já opravdu začínám těm lidem ze Sokolovska závidět. Jezero přede mnou, písečné pláže, haldy písku a kaolinu. Sedám na břeh a jen monitoruji okolí. Ale nejdříve jdu vyzkoušet vodu. Úžasná, příjemně chladivá a čistá. Kaolin by neměl být zdraví škodlivý a tak si plavání užívám. Lidi tady jsou dost zhýčkaní, zase tak studené to není!

kaolínový lom Jimlíkov

Jdu se porozhlédnout, vylezu po uježděné cestě na vrchol písečné hory. Za obzorem je ještě jedno menší blankytně modré jezírko. Lidé zajíždějí auty až k jezeru a vládne tu pohoda. Když mi na chvíli zmizí jezero z očí, duny tady vytvářejí krásné scenérie, jedna je plná děr kam nalétávají ptáci.

kaolínový lom Jimlíkov

Kolem 16 hodiny je tu lidí už dost, ale tady to byl zase jeden z TOP zážitků a opět pár pohozených plastových lahví a plechovek ničí tu krásu!

kaolínový lom Jimlíkov

KOUPÁNÍ NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ !

Celé okolí a zdejší í krajina je poznamenána povrchovou těžbou kaolinu a s ním spojených surovin. Na sever od Jimlíkova se nacházejí zatopené tůňky jako pozůstatky historického dobývání. Západně od vesnice je plavírna Božíčany a k ní přilehlé zaplavené lomy a výsypky.

kaolínový lom Jimlíkov

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *