• Menu
  • Menu

Slavkovský les – Upolínová louka

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Karlovarský kraj » Slavkovský les – Upolínová louka

NPP Upolínová louka pod Křížky.

Cílem je Karlovarský kraj, Slavkovský les. Předpověď polojasného a teplého dne se nekoná. Venku je chladno, ráno zamračená obloha se střídá s  deštivými přeháňkami, fučí silný vítr. Od rána jsme navštívili záhadné kameny u Kounova, přehradu ve Žluticích, zámek ve Štědré, kostelík a lidovou architekturu v Brložci. Původně jsme měli skončit den v Bečově nad Teplou, ale to by jsme nesměli zahlédnout krásné štíhlé věže kláštera v Teplé, kde jsme se nakonec i ubytovali. Bylo pozdní odpoledne, nebe se umoudřilo a tak jsme se vydali směr Křížky, které jsme znali jenom z obrázků. Cesta sem trvá z Teplé nějakých 20 minut. Když jsme se nabažili úžasných křížů v krajině, když oko padlo ještě na protější stranu silnice, kde se rozprostírá další zajímavost – Upolínová louka.

Upolínová louka
Upolínová louka

Upolínová louka

Louka mizící v krajině se chvěje poryvem trav a žlutých květů. Mysleli jsme, že je to možná pryskyřník, či jiná známá bylina. Jaké bylo naše překvapení, když ze žlutých koulí se vyklubal upolín, celá louka upolínů, místy rozjasněná fialovými orchidejemi –  prstnatcem májovým. Co vám budu povídat, zapadalo pomalu Slunce a my se nemohli nabažit té krásy.

NPP Upolínová louka

Jedná se o podmáčené a rašelinné louky o rozloze asi 18ha, které byly v roce 1990 vyhlášeny jako národní přírodní památka. Je chráněna mozaika druhově bohatých upolínových rašelinných a smilkových luk, typická pro centrální část CHKO, s řadou vzácných společenstev a druhů.

Chráněné společenstva a druhy

Velkou vzácností je především drobná vrba borůvkovitá, dříve nezvěstný druh České květeny. Najdeme ji v porostech rašeliníků, vachty trojlisté a zábělníku bahenního. Na převládajících upolínových loukách kromě upolínu nejvyššího, také nazývaného upolín evropský.  Rostou  zde silně ohrožené druhy kosatec sibiřský, ostřice stinná, prstnatec listenatý, ohrožená vrba rozmarýnolistá a prstnatec májový. Chudé smilkové louky hostí též řadu pozoruhodných druhů, všic´věc lesní, hadí mord nízký, hrachor horský, tučnici obecnou. Jedno z praměnišť je slatinného chrakteru, roste zde tolije bahenní a mech vlasolistec vlhkomilný. Zajímavé jsou i drobné vodní plochy s rdestem vzplývavým.

Upolínová louka
Upolín nejvyšší – evropský

Pravidelně probíhá odstraňování náletů smrku a části křovin s vrbou ušatou a každoroční ruční sekání asi třetiny ploch luk. Rozlehlé luční enklávy poskytují ochranu pro hnízdění bekasiny otavní, chřástala polního a křepelky polní.

Upolínová louka
Upolínová louka

Nad částí louky byl vybudován povalový chodník  a tak může návštěvník být součástí  rostlinných společenstev. Upolínová louka společně s lokalitou Křížky se nachází asi 2km severovýchodně od obce Prameny.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *