NPP Upolínová louka pod Křížky.
Cílem je Karlovarský kraj, Slavkovský les. Předpověď polojasného a teplého dne se nekoná. Venku je chladno, ráno zamračená obloha se střídá s deštivými přeháňkami, fučí silný vítr. Od rána jsme navštívili záhadné kameny u Kounova, přehradu ve Žluticích, zámek ve Štědré, kostelík a lidovou architekturu v Brložci. Původně jsme měli skončit den v Bečově nad Teplou, ale to by jsme nesměli zahlédnout krásné štíhlé věže kláštera v Teplé, kde jsme se nakonec i ubytovali. Bylo pozdní odpoledne, nebe se umoudřilo a tak jsme se vydali směr Křížky, které jsme znali jenom z obrázků. Cesta sem trvá z Teplé nějakých 20 minut. Když jsme se nabažili úžasných křížů v krajině, když oko padlo ještě na protější stranu silnice, kde se rozprostírá další zajímavost – Upolínová louka.
Upolínová louka
Louka mizící v krajině se chvěje poryvem trav a žlutých květů. Mysleli jsme, že je to možná pryskyřník, či jiná známá bylina. Jaké bylo naše překvapení, když ze žlutých koulí se vyklubal upolín, celá louka upolínů, místy rozjasněná fialovými orchidejemi – prstnatcem májovým. Co vám budu povídat, zapadalo pomalu Slunce a my se nemohli nabažit té krásy.
NPP Upolínová louka
Jedná se o podmáčené a rašelinné louky o rozloze asi 18ha, které byly v roce 1990 vyhlášeny jako národní přírodní památka. Je chráněna mozaika druhově bohatých upolínových rašelinných a smilkových luk, typická pro centrální část CHKO, s řadou vzácných společenstev a druhů.
Chráněné společenstva a druhy
Velkou vzácností je především drobná vrba borůvkovitá, dříve nezvěstný druh České květeny. Najdeme ji v porostech rašeliníků, vachty trojlisté a zábělníku bahenního. Na převládajících upolínových loukách kromě upolínu nejvyššího, také nazývaného upolín evropský. Rostou zde silně ohrožené druhy kosatec sibiřský, ostřice stinná, prstnatec listenatý, ohrožená vrba rozmarýnolistá a prstnatec májový. Chudé smilkové louky hostí též řadu pozoruhodných druhů, všic´věc lesní, hadí mord nízký, hrachor horský, tučnici obecnou. Jedno z praměnišť je slatinného chrakteru, roste zde tolije bahenní a mech vlasolistec vlhkomilný. Zajímavé jsou i drobné vodní plochy s rdestem vzplývavým.
Pravidelně probíhá odstraňování náletů smrku a části křovin s vrbou ušatou a každoroční ruční sekání asi třetiny ploch luk. Rozlehlé luční enklávy poskytují ochranu pro hnízdění bekasiny otavní, chřástala polního a křepelky polní.
Nad částí louky byl vybudován povalový chodník a tak může návštěvník být součástí rostlinných společenstev. Upolínová louka společně s lokalitou Křížky se nachází asi 2km severovýchodně od obce Prameny.
Přidat komentář