• Menu
  • Menu

Jizerka na jaře

Horská květena, upolíny a narcisky

Podobně jako většina lidí, i já mám několik velmi oblíbených míst, na která se rád vracím. Jedním takovým je osada Jizerka. Součást obce Kořenov v Jizerských horách. Podrobně jsem o jedné ze svých návštěv Jizerky psal v článku z roku 2017 zde . Letos jsem vyrazil na Jizerku o něco dříve než obvykle. Každoročně v měsících květnu a červnu tady totiž můžeme narazit na volně rostoucí a kvetoucí narcisy a upolíny.

Jizerka

Upolínová louka

Z parkoviště Pod Bukovcem sestupujeme po úpatí stejnojmenné hory a po pravé straně se před námi rozprostře upolínová louka. Svůj název dostala podle výskytu upolínu nejvyššího, který je symbolem Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Upolín nejvyšší (Trollius altissimus) patří k ohroženým druhům naší květeny. Je vytrvalou bylinou dorůstající výšky 30 – 60 cm, výjimečně až 100 cm. Pozornost upoutá nápadnými žlutými květy kulovitého tvaru o průměru 18 – 30 mm rostoucími na přímé nevětvené lodyze. Jeho listy jsou dlouze řapíkaté s dlanitě pětidílnou a dvakrát zubatou čepelí. Plodem je souplodí měchýřků s mnoha drobnými semeny.

Zdroj: www.turistika.cz

Upolínová louka

Hnojový dům

Když se dost vynadíváme, pokračujeme dál po cestě kolem hotelu Pyramida, Panského domu a okolo bývalé sklárny až k Hnojovému domu. Tady najdeme doslova moře květů narcisek. Mají různé tvary a odstíny. Většinu jich tu vysázel známý světoběžník Gustav Ginzel. Ten na Jizerce v roce 1964 koupil chalupu, která v té době sloužila jako stáj pro dobytek a byla skoro po strop zaplněna hnojem. S vyčištěním stavení si sběratel a dobrodruh nedělal příliš velkou hlavu. Zkrátka do chalupy svedl potok a tím se hnoje zbavil. Odtud název Hnojový dům. V roce 1995 původní stavba celá vyhořela, dnes stojí na jejím místě replika domu. Dovnitř se ovšem nepodíváme, je veřejnosti nepřístupný.

Hnojový dům

Na závěr je třeba upozornit, že jednak se pohybujeme v nejpřísněji střeženém pásmu národního parku a samotný upolín nejvyšší je přísně chráněný zákonem. I když se náhodou ocitneme mimo značenou cestu, s maximální opatrností dáváme pozor, kam šlapeme.

Jizerka

Jinak obecně doporučuji navštívit Jizerku co nejdříve během všedního dne, mimo prázdnin. V posledních letech se z ní stává podobné místo, jako například vrchol Sněžky, Malá Skála nebo Adršpašské skály. Po desáté dopolední tu takřka nikdo nezaparkuje a celá hlavní tepna připomíná vycházkový bulvár. Za parkování zde zaplatíme 50,- Kč, ale jen v parkovacím automatu. Je tedy třeba mít s sebou drobné.

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *